Odrzucenie implantu zęba – jakie są objawy i co zrobić w takiej sytuacji?

01.06.2024

Jakie są objawy odrzucenia implantu?

 

Wszczepienie implantu to zabieg, który polega na wprowadzeniu śruby w miejscu, gdzie znajdował się korzeń zęba. Jest to pierwszy etap leczenia implantologicznego. Podczas zabiegu specjalista nacina dziąsło, a po wprowadzeniu implantu zakłada szwy. Aby przejść do kolejnego etapu pacjent, musi odczekać kilka miesięcy, żeby została założona korona, która wygląda jak prawdziwy ząb. Gojenie trwa najczęściej od 4 do 6 miesięcy.

Niestety po wszczepieniu implantu może dojść do jego odrzucenia. Implant traktowane jest przez organizm, jako ciało obce, dlatego też może dojść do sytuacji, kiedy organizm odrzuci implant.

Do objawów charakterystycznych dla odrzucenia implantu zalicza się:

 • ból w miejscu wszczepienia implantu
 • ból w okolicy sąsiadujących z implantem zębów
 • zaczerwienienie
 • krwawienie
 • gorączka
 • długotrwały stan zapalny
 • osłabienie
 • ból gardła
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • ruchliwość implantu
 • długi czas gojenia

 

Co może przyczynić się do odrzucenia implantu?

 

Na odrzucenie implantu może wpłynąć wiele czynników. To, czy gojenie implantu będzie przebiegało bez problemów i nie dojdzie do jego odrzucenia, zależy nie tylko od przestrzegania zaleceń, przez pacjenta, ale również przeprowadzonego zabiegu. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie i zgodnie z procedurami ryzyko wystąpienia powikłań będzie naprawdę niewielkie.


Należy wiedzieć, że pacjent może w dużym stopniu przyczynić się do odrzucenia implantu, nie zachowując prawidłowej higieny jamy ustnej, paląc tytoń, zgrzytając zębami lub je zaciskając. Do odrzucenia implantu może przyczynić się również nadmierne obciążenie miejsca, gdzie został on wszczepiony. W czasie gojenia się miejsce, gdzie wszczepiono implant, należy szczególnie o siebie zadbać, aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty. Zdarza się, również, że ryzyko odrzucenia zwiększa się w momencie, gdy wczepiany jest implant wraz z koroną, czyli tzw. wszczepienie jednoetapowe.

Należy pamiętać, że to, czy miejsce wszczepienia implantu goi się prawidłowo ocenia specjalista. Pacjent musi przychodzić na wyznaczone wizyty, ponieważ jeżeli zaniedba tę kwestię, może być to przyczyną poważnych komplikacji, dotyczących wszczepionego implantu.

 

Co należy zrobić, w momencie odrzucenia implantu?

 

Jeżeli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o odrzuceniu implantu, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. W tym przypadku nie warto zwlekać, ponieważ może doprowadzić to nawet do problemów zdrowotnych. To, jakie dokładnie kroki podejmie stomatolog, zależy przede wszystkim od przyczyny odrzucenia implantu. Czasami wystarczające może okazać się włączenie antybiotykoterapii i stosowanie innych środków o działaniu dezynfekującym.

Kolejną możliwością może być także przeszczep tkanki kostnej, jeśli mamy do czynienia ze znaczną jej utratą. Czy jest to wystarczający zabieg, który pozwoli na uratowanie implantu? Niestety nie zawsze jest to pomocne, a więc w najgorszym przypadku może być konieczne wszczepienie kolejnego nowego implantu, ale dopiero w momencie, gdy dojdzie do wygojenia miejsca po poprzednim implancie.

Do dokładnego określenia, w jakim stanie jest implant, wykonuje się, między innymi zdjęcie RTG, które pozwala na zobrazowanie tego miejsca, co jest bardzo pomocne w podjęciu odpowiednich kroków. Zauważenie objawów mogących świadczyć o tym, że z implantem dzieje się coś złego nie jest trudne, a szybka reakcja ze strony pacjenta może uratować implant.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.