Astma i problemy z zębami. Ważna świadomość pacjenta.

01.06.2024

Jak astma wpływa na zęby?

 

Astma to choroba charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym w oskrzelach. Wyróżnia się kilka rodzajów astmy i w każdym z tych przypadków wymaga ona odpowiedniego leczenia. Choroba ta może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. Na rozwój astmy mogą wpłynąć też czynniki genetyczne. U młodszych pacjentów objawy mogą minąć wraz z wiekiem, jednak nie zawsze ma to miejsce. Należy wiedzieć, że astma nie jest jedynym problemem, z jakim możemy mieć do czynienia. U osób chorujących na astmę często pojawiają się problemy z zębami.

Dlaczego tak się dzieje? Warto zauważyć, że na stan zębów wpływa nie sama choroba, a stosowane w celu jej leczenia leki. W leczeniu astmy stosuje się zazwyczaj leki wziewne. Niestety mogą one zmniejszać PH w jamie ustnej, a to z kolei prowadzi do erozji szkliwa.

Leki przyczyniają się również do:

  • zwiększenia infekcji grzybiczych
  • chorób dziąseł
  • zaawansowanej próchnicy

Podczas zażywania leków przez inhalator w pierwszej kolejności oddziałują one na jamę ustną, a więc to ten obszar w dużym stopniu narażony jest na skutki uboczne. Cząsteczki pochodzące z leku osadzają się na zębach oraz innych miejscach jamy ustnej. Podczas stosowania leków wziewnych na astmę zaleca się tuż po zażyciu leku przepłukanie jamy ustnej wodą.

 

Czy każda osoba chorująca na astmę ma świadomość negatywnego wpływu leków na stan uzębienia?

 

Bardzo dużo osób, które przyjmują leki na astmę nie wie, że środki te negatywnie wpływają na ich zęby. Niewielu lekarzy zwraca na to uwagę, a więc stąd nieświadomość pacjentów chorujących na astmę, ale również rodziców dzieci, które zmagają się z tą chorobą. Specjaliści powinni informować swoich pacjentów o zwiększonym ryzyku rozwoju próchnicy i innych chorób przyzębia, jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Jeżeli chorujesz na astmę bądź chore jest Twoje dziecko, pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Podczas wizyty, należy powiedzieć dentyście o przyjmowanych lekach. Dzięki temu specjalista  będzie widział, na co zwrócić szczególną uwagę, ale też na podstawie tej informacji wyznaczy terminy kolejnych wizyt.
Obecnie stomatologia oferuje wiele zabiegów, które pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, nawet u osób chorujących na astmę. Nie zwalnia to jednak z przestrzegania higieny jamy ustnej, ponieważ to my sami mamy w dużej mierze wpływ na stan naszego uzębienia.

 

Czy chorując na astmę, można bez przeszkód korzystać z zabiegów stomatologicznych?

 

Astma nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty. Regularna obecność astmatyka w gabinecie dentystycznym to konieczność, jeżeli chodzi o utrzymanie zębów w dobrym stanie, a więc takie wizyty są wskazane. Oczywiście w przypadku zabiegów dentystycznych stomatolog musi wiedzieć o chorobie. Zdarza się, że niektóre ze środków znieczulających mogą powodować ataki astmy.

Do dentysty zawsze, należy zabrać leki wziewne na astmę, jeżeli takie przyjmujemy.

Jeżeli u pacjenta doszło do zaostrzenia choroby i występują napady duszności, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przełożenie wizyty na inny termin. Najczęściej jednak u osób, gdzie astma jest kontrolowana za pomocą przyjmowanych leków, podczas wizyty nie występują żadne napady duszności, co umożliwia przeprowadzenie niezbędnych zabiegów.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.