Znieczulenie w stomatologii - kiedy podajemy?

19.04.2023

Co trzeba wiedzieć o znieczuleniu stomatologicznym?

 

Nie da się ukryć, że znieczulenie podawane podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym może skutecznie rozwiązać większość naszych problemów oraz obaw. To nie tylko poprawa wygody pacjentów w trakcie wykonywanego zabiegu, ale także znaczne ułatwienie pracy samemu dentyście. Znieczulenie powoduje znacznie zmniejszenie produkcji śliny w jamie ustnej, dzięki czemu różne czynności - jak np. zakładanie plomby - odbywa się znacznie prościej i bezpieczniej. W końcu wiele zabiegów wymaga odpowiednio suchego środowiska, a nadmiar śliny niestety to uniemożliwia. Dlatego też dentyści uznają za niezbędne podanie znieczulenia w momencie, gdy wykonywana jest ekstrakcja zęba czy leczenie kanałowe.

W wielu przypadkach pacjenci po prostu proszą o jego zaaplikowanie, aby zmniejszyć swój stres przed zabiegiem. Środek podany przez dentystę blokuje czasów kanał sodowy obecny w komórkach nerwowych. W związku z tym do mózgu nie dochodzą komunikaty na temat bólu. Czas trwania działania znieczulenia jest zależny od podanej dawki. Zdarza się, że stomatolog decyduje się na uzupełnienie jej w trakcie wykonywanego zabiegu. Po określonym czasie, funkcje włókna nerwowego powoli wracają do normy, a pacjent zaczyna odczuwać w normalny sposób wszelkie bodźce.

 

Rodzaje znieczulenia u dentysty

 

Dentyści mają do dyspozycji kilka rodzajów znieczulenia. Tym najczęściej wybieranym jest znieczulenie nasiękowe. Polega na wstrzyknięcie środka przeciwbólowego w dziąsło w miejscu obok zęba, ktory będzie poddawany zabiegowi. Często pacjenci mówią, że nie czują po nim policzka czy języka - ale oczywiście trwa to wyłącznie kilka godzin. Znieczulenie to nie jest stosowane w przypadku leczenia zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Kolejnym typem jest znieczulenie przewodowe, które wstrzykiwane jest w nerw zębodoły. Miazga ulega znieczuleniu, w efekcie czego pacjent nie czuje ani bólu, ani zmiany temperatury. Jego działanie odczuwa się nawet kilkanaście godzin. Znieczulenie środwięzadłowe z kolei polega na aplikację igły z lekiem prosto do ozębnej.

 

Znieczulenie w stomatologii

 

Przeciwwskazania dla znieczulenia u dentysty

 

Warto wiedzieć, że istnieją czynniki, które uniemożliwiają bezpieczne podanie znieczulenia w trakcie leczenia stomatologicznego. Każdy dentysta przed jego podaniem robi dokładny wywiad, który uwzględnia stan zdrowia, alergie czy przyjmowane leki. Najczęściej przeciwwskazaniem jest ciąża, nadciśnienie tętnicze czy nadczynność tarczycy. W tych przypadkach stosowane są inne środki, które eliminują ból, ale nie zawierają wysokiego stężenia adrenaliny.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.