Podstawową zasadą jest wstrzymanie się od spożywania pokarmów przez kilka pierwszych godzin po zabiegi wszczepienia implantu zębowego. To bardzo ważne, ponieważ zastosowane znieczulenie sprawia, że mamy mniejszą świadomość ciała, w efekcie czego zdarzyć się może, że doprowadzimy do niechcącego uszkodzenia nowego implantu czy rany, która powstała podczas jego wykonania, a także do zranienia się i pogryzienia wewnętrznej strony policzka. Lekarze rekomendują, aby pierwszy posiłek spożyć najszybciej 2 godziny po zabiegu.
Bardzo ważne, aby przez kilka dni dieta była miękka. Co to oznacza? Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po pokarmy, których nie trzeba gryźć, czyli zupy, smoothie, koktajle czy musy. Chodzi o to, aby nie uszkodzić rany po wkręcaniu w dziąsło śruby samego implantu. Jednocześnie trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie, ponieważ lepkie posiłki niestety mają tendencję do zalegania w powierzchni międzyzębowe, a co za tym idzie, do rozwoju bakterii. Dlatego często oczyszczaj jamę ustną, a samą miękką dietę stosuj nawet przez 5 pierwszych tygodni.
Aby uniknąć dyskomfortu i problemu z zagojeniem się rany, zadbaj o to, aby dieta po zabiegu obfitowała w pokarmy o dość letniej temperaturze. Świeża rana, duży obrzęk i odkryte połączenia nerwowe powinny być ochronione przed nagłym działaniem zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Podobnie w przypadku stopnia pikantności. Jeśli lubisz ostre dania, zrezygnuj z nich przez kilka najbliższych tygodni. Wszystko po to, aby pozytywnie wpłynąć na proces gojenia się rany, a przy tym zmniejszyć ból wynikający z sięgania po dość drażniące pokarmy. Warto sukcesywnie sprawdzać, jak reagujemy na coraz cieplejsze produkty spożywcze, powoli ponownie włączając je do swojej diety.
Bardzo ważną wskazówką jest także zupełna rezygnacja z picia alkoholu. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ nawet jego najmniejsza ilość może w znaczny sposób podrażnić gojące się tkanki. Wszelkie używki nie powinny wchodzić w grę przez kilka tygodni. Mowa także o papierosach, które najlepiej jeśli całkowicie odstawimy albo chociaż maksymalnie ograniczymy. Dym papierosowy i substancje wchłaniane wraz z nim osiadają w jamie ustnej, stwarzając doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00