Sedacja wziewna - jak się przygotować i ile kosztuje?

19.04.2023

Sedacja wziewna - czy jest bezpieczna?

 

Czy możliwe jest, aby pacjent podczas wizyty u dentysty czuł się odprężony i zrelaksowany? Jak najbardziej, a pomaga w tym podtlenek azotu wraz z tlenem. Stomatolog nakłada mu specjalną maseczkę zakładaną przez nos, poprzez którą ten oddycha, wchodząc w stan przyjemnego spokoju i złagodzenia lęku. Gaz rozweselający to całkowicie bezpieczna metoda, która może być wykorzystywana podczas niemal każdej wizyty dentystycznej. W żaden sposób nie uzależnia on ani nie powoduje uodpornienia na jego działanie.

Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że z sedacji wziewnej (bo tak brzmi fachowa nazwa gazu) mogą bez obaw korzystać już ci najmłodsi pacjenci, którzy tak często odczuwają sporo stresu w związku z leczeniem dentystycznym, a w efekcie nie chcą godzić do stomatologa. Jeśli chcesz przełamać dentofobię u swojej pociechy albo samodzielnie uskarżasz się na nią - sedacja będzie prostym sposobem na zmianę myślenia. To niezwykle korzystny sposób na odprężenie się, podczas którego pacjent całkowicie zachowuje świadomość i zdolności poznawcze, dzięki czemu może w pełni współpracować z lekarzem podczas trwających zabiegów. Sam gaz nie odkłada się w organizmie, nie powoduje trwałych zmian i w momencie, gdy jego działanie ustaje, pacjent jest w stanie wrócić co codziennych zajęć. 

 

czym jest sedacja wziewna

 

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem gazu wziewnego?

 

Do sedacji wziewnej nie potrzeba się w żaden sposób przygotowywać. W trakcie leczenia stomatologicznego dentysta zakłada pacjentowi na nos specjalną maseczkę, by ten mógł swobodnie oddychać odpowiednią mieszanką gazów - podtlenku azotu i tlenu w różnym stężeniu, w zależności od oczekiwań i sytuacji. To bezpieczne połączenie, które minimalizuje dyskomfort psychiczny, a przy tym umożliwia pełną współpracę z lekarzem. W przypadku dzieci najczęściej dentysta proponuje wizytę adaptacyjną, podczas której pacjenci będą w stanie nie tylko zapoznać się z tym, jak wygląda gabinet i wszystkie używane tak sprzęty, ale przy okazji nauczy się poprawnego oddychania przez maseczkę.

 

Sedacja wziewna - koszt zabiegu

 

Choć sedacja wziewna wydaje się niezwykle prostą i przyjemną formą znieczulenia i przełamania strachu przed dentystą, to w Polsce nadal jest ona oferowana przez niewielką liczbę gabinetów stomatologicznych. Warto zapoznać się z tym, gdzie w okolicy oferują wykorzystanie gazu rozweselającego, by przekonać się, jak duży komfort można przy tym uzyskać. Szczególnie w przypadku małych pacjentów, ponieważ stomatologia dziecięca rozwija się w ekspresowym tempie i coraz więcej myśli się o komforcie pociech, dzięki którym w przyszłości ich profilaktyka będzie znacznie lepsza. Cena zależy od długości trwania zabiegu i zaczyna się od 350 zł.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.