Kortykotomia - co warto wiedzieć? Jakie są efekty? Wskazania do zabiegu.

19.04.2023

Czym jest kortykotomia?

 

Jak już wspomnieliśmy, kortykotomia jest zabiegiem, który jest z pograniczna kilku dziedzin dentystycznych. Być może dlatego też jest ciągle nowinką i czymś nieznanym dla wielu pacjentów. Łączy on w sobie zarówno elementy ortodontyczne, jak i protetyczne oraz chirurgię szczękową. Wykonuje się go wyłącznie w przypadku dorosłych osób, które mają już wykształcone kości szczękowe. Stomatolog nie podejmie się kortykotomii u pacjenta poniżej 20. roku życia. Czego dotyczy sam zabieg? Polega on na dokonaniu pionowych nacięć blaszki kostnej. Należy zrobić to pod samym dziąsłem, a pomiędzy korzeniami zębów. Dentysta robi to albo przez dziąsło, albo odsłaniając jego płat. Stomatologia wyróżnia dwa rodzaje kortykotomii. Pierwsza - tzw. pełna - obejmuje cały łuk, natomiast druga - częściowa - jest wykonywana wyłącznie na jego konkretnym odcinku.

 

Jakie są wskazania dla zabiegu?

 

Można się domyślić, że zabieg kortykotomii nie należy do tych, które wykonywane są dość często. Wymaga on specjalnych powodów, kiedy to stomatolog uzna, że inne metody mogą nie być wystarczające. Przede wszystkim wskazaniem dla zabiegu jest przyspieszenie leczenia ortodontycznego oraz skuteczna poprawa jego efektywności. Jednak to nie koniec przyczyn - cel może być indywidualny i zależeć od potrzeb i możliwości leczenia pacjenta. Dentyści wskazują, że kortykotomia jest wykonywana najczęściej wtedy, gdy ma się do czynienia z wadami kostnymi o słabym nasileniu, korzenie zębowe są anatomicznie dość krótkie albo są podatne na resorpcję, występuje cienki biotyp dziąsła, w miejscu przeprowadzonych ekstrakcji widać znaczny zanik kości.

Dzięki poprawnie przeprowadzonemu zabiegowi pod okiem profesjonalnego stomatologa z wiedzą i doświadczeniem możemy znacznie skrócić czas noszenia aparatu ortodontycznego, co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób dorosłych, dla których leczenie to może być dyskomfortem. Ponadto kortykotomia zmniejsza dolegliwości bólowe wiążące się właśnie z aparatem. Przy tym zęby sprawniej przemieszczają się na skutek jego działania. Spada również ryzyko odsłonięcia szyjek zębowych oraz pojawienia się ruchomości zębów po zdjęciu aparatu.

 

Jak się przygotować do zabiegu?

 

Tak naprawdę kortykotomia nie wymaga specjalnego i żmudnego procesu przygotowania ze strony pacjenta, który będzie poddawany leczeniu. Najczęściej, prócz spełnienia warunku wieku, który jest koniecznością, w grę wchodzi dostarczenie pantomogramu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co warto mieć na uwadze, idąc do gabinetu. Stomatolog najpierw naciska dziąsło, a potem blaszkę kostną przy wykorzystaniu niewielkich rozmiarów piły piezoelektrycznej. Choć nazwa może wywoływać lęk, nie ma w tym nic strasznego, ponieważ jej szerokość wynosi raptem 2 mm, a samo urządzenie działa na zasadzie drgań. Po wykonanym zabiegu dentysta musi zaszyć miejsce nacięcia.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.