Stripping zębów - co oznacza to pojęcie?

03.03.2023

Jak wygląda stripping zębów?

 

Zanim dentysta wykona zabieg strippingu zębów, musi on założyć pacjentowi specjalne gumowe separatory. To właśnie dzięki nim pomiędzy poszczególnymi zębami tworzą się niewielkie szparki, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Sam stripping nie trwa długo - to od około 10 do 30 minut w zależności od tego, ile zębów będzie mu poddawanych. Lekarz najpierw musi zetrzeć odpowiednią ilość szkliwa, wykorzystując w tym celu specjalne paski ścierne bądź tarczę. Wykonuje to uważne z każdej strony zęba.

Choć wydawałoby się to bolesne, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Najczęściej powodem do dyskomfortu jest nic innego jak sam dźwięk piłowania, który nie należy do przyjemnych. Zdarzają się nieliczne przypadki, gdy pacjent prosi o znieczulenie miejscowe i jest to oczywiście możliwe. Dotyczy to najczęściej osób cierpiących na dużą nadwrażliwość zębów. Samo kontrolowane piłowanie nie wywołuje bólu. Dla każdego zęba osobno istnieją dozwolone granice bezpiecznej redukcji szkliwa. Stomatolog ma specjalne miarki, które umożliwiają dokładną ocenę ilości ścieranych tkanek, by wszystko przebiegło w bezpieczny sposób. 

 

Kiedy zdecydować się na stripping zębów?

 

Niektóre osoby obawiają się, że stripping zębów będzie zabiegiem, który może zniszczyć szkliwo zębowe. Na szczęście w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, ponieważ sprzyja on wyłącznie jego wzmocnieniu w procesie mineralizacji. Wykonuje się go w wielu rozmaitych sytuacjach, o czym warto wiedzieć. 

  • Przede wszystkim stripping pozwala na zwiększenie ilości miejsca w jamie ustnej, aby wyleczyć niewielkie stłoczenia zębów bez jednoczesnej konieczności zakładania aparatu ortodontycznego;

  • Ponadto ortodonci decydują się na niego właśnie w ramach przygotowań przed samym leczeniem. Może być to skuteczna alternatywa dla usuwania zębów, które przeszkadzają przed założeniem samego aparatu;

  • Stripping pozwala na zlikwidowanie dysproporcji występujących pomiędzy zębami, kiedy jeden ząb okazuje się większy niż pozostałe. To skuteczny i bezbolesny sposób na skorygowanie jego kształtu;

  • Jest to również metoda, która poprawia estetykę samego uśmiechu. Dzięki niej wysmuklasz zęby i zyskujesz piękny uśmiech.

 

 

Jak przygotować się do zabiegu?

 

Aby zabieg, jakim jest stripping zębów, był w pełni skuteczny i dobrze przeprowadzony, należy go wcześniej zaplanować i się do niego przygotować. Konieczne jest udanie się do gabinetu stomatologicznego na 2 dni przed datą wykonania zabiegu. Wtedy też specjalista założy specjalne separatory gumowe, które tworzą szpary w przestrzeni międzyzębowej. Są one oczywiście bardzo subtelne, wyłącznie niewielkich rozmiarów. To dzięki nim stomatolog może wprowadzić narzędzia używane właśnie do wykonania strippingu, przy czym pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.