Kobiety w ciąży - jak wygląda konsultacja stomatologiczna?

03.03.2023

Obowiązkowe badanie stomatologiczne kobiet w ciąży

 

W Polsce obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, które jasno mówi o tym, że w przypadku kobiet w ciąży konieczna jest obowiązkowa konsultacja stomatologiczna, którą należy wykonać do 10. tygodnia ciąży. Jeśli należysz do osób wierzących w mit, że będąc w ciąży, nie można leczyć zębów, jest to bardzo błędne przekonanie. Nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, unikasz stresu, masz zbilansowaną dietę, musisz zadbać o stan swojej jamy ustnej. Nieleczone stany zapalne czy choroby przyzębia mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, co wiąże się z ryzykiem.

Badanie stomatologiczne jest bardzo proste. Polega wyłącznie na dokładnym przeglądzie jamy ustnej przyszłej mamy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to na ułożeniu planu następnych wizyt i przemyślanego leczenia. Stomatolog powinien także wprowadzić przyszłą mamę w niezbędne zagadnienia, które wiążą się z profilaktyką oraz właściwą higieną jamy ustnej. Najlepiej jest wybrać się na takie badanie po pierwszej wizycie ginekologicznej.

 

Jak wygląda leczenie zębów u kobiet w ciąży?

 

Leczenie zębów w przypadku kobiet ciężarnych jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście dentyści zalecają, by panie, które planują zajście w ciążę, zadbały z wyprzedzeniem o to, by stan ich jamy ustnej był skontrolowany, wszelkie ubytki wypełnione, a choroby wyleczone. To najlepsze rozwiązanie, które da maksymalny spokój. Następnie warto by było wybierać się na regularne wizyty u stomatologa - przynajmniej raz na każdy trymestr. Dzięki temu wszelkie nieprawidłowości będą wychwycone odpowiednio wcześniej, a leczenie nie będzie tak skomplikowane.

Jeśli jednak pomiędzy tymi wizytami, odczuwasz ból zęba, niezwłocznie udaj się do stomatologa. Przygotuje on odpowiednią terapię. Jeśli chodzi o zabiegi, które są nieco bardziej inwazyjne jak np. leczenie zachowawcze czy kanałowe, to najlepszym momentem na to będzie drugi trymestr ciąży. Wtedy też stabilizuje się kwestia hormonalna w ciele przyszłej mamy, a także znika wysokie ryzyko poronień.

 

 

Czy można wykonywać prześwietlenie zębów w ciąży?

 

Niezwykle ważne jest również poruszenie kwestii wykonywania zdjęcia RTG u kobiet w ciąży. Zaleca się raczej unikanie tego, by nie narażać płodu na niebezpieczne promieniowanie rentgenowskie, które może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Jeśli jednak jest to konieczne, można wykonać takie prześwietlenie, jednak przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Najczęściej chodzi o wykonanie zdjęcia małoobrazkowego i założenie ołowianego fartucha ochronnego na brzuch, a kołnierza na szyję pacjentki. Nowoczesne gabinety oferują także wykonywanie zdjęć RTG emitujących niską dawkę promieniowania.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.