Perły Epsteina to bardzo powszechnie występujące torbiele listewki zębowej, które pojawiają się u małych dzieci. Najczęściej można się z nimi spotkać w przypadku noworodków, jednak niekiedy nawet u niemowląt do 1. roku życia. To nic innego jak cysty, które są wypełnione keratyną. Są one niewielkie w swojej budowie, ponieważ mają od 1 do 3 mm, a przy tym nie wykazują tendencji do powiększania się. Przyjmują zabarwienie białe albo żółtawe.
Co ciekawe, nie wywołują one u maluchów bólu czy dyskomfortu ani nie powodują problemów z jedzeniem, dlatego rodzice niekiedy nie są w stanie od razu rozpoznać, że w jamie ustnej są niepokojące cysty. Perły Epsteina pojawiają się po obu stronach szwu, który łączy podniebienie twarde w jamie ustnej. To dość częsty problem maluszków, ponieważ torbiele te pojawiają się u około 65 do nawet 85% noworodków i niemowląt. Ich występowanie nie zależy od płci dziecka, ponieważ ich częstotliwość jest taka sama zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Przyczyna pojawiania się torbieli nie została jeszcze do końca wyjaśniona i uznaje się je za wariant fizjologii.
Jak już wspominaliśmy, perły Epsteina przybierają postać cyst wypełnionych białym lub żółtym płynem, który pojawia się na podniebieniu. Choć ich wielkość nie przekracza zazwyczaj 3 mm, to zdarzają się jednak przypadki, gdy u dzieci diagnozuje się nawet większe torbiele sięgające 5 mm wielkości. Liczebność pereł jest zróżnicowana, co prowadzi do tego, że rodzice niekiedy opisują lekarzom występowanie u malucha żółtego podniebienia. Dzieje się to wtedy, gdy cyst jest rzeczywiście sporo. Jednak nie jest to reguła, ponieważ często pojawiają się one wyłącznie jako pojedyncze kropki wzdłuż szwu podniebienia.
Z uwagi na to, że torbiele nie wywołują bólu czy dyskomfortu, dziecko nie będzie sygnalizować ich wystąpienia w jamie ustnej. Dlatego należy dokładnie się jej przyglądać, zwracając uwagę na błony śluzowe. Jeśli w grę wchodzą perły Epsteina, nie będą one zaczerwienione. Zmiana koloru może wskazywać na stany zapalne jamy ustnej, które trzeba szybko konsultować z lekarzem.
Z uwagi na to, że perły Epsteina występujące w jamie ustnej stanowią bezbolesne cysty, nie wymagają one podejmowania żadnego leczenia. Nie stanowią powodu do zmartwień, ponieważ grudki uznawane są za zmianę fizjologiczną i z czasem samoistnie znikną. Ich przejściowy charakter sprawia, że nie trzeba ich w szczególny sposób leczyć. Warto jednak je obserwować, a wraz z torbielami, także błonę śluzową, by mieć pewność, czy nie pojawiają się żadne stany zapalne, które wymagałyby już interwencji lekarza dentysty. Najczęściej perły Epsteina znikają z podniebienia już w ciągu kilku tygodni od momentu ich pojawienia się.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00