Perły Epsteina u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

07.02.2023

Czym są perły Epsteina?

 

Perły Epsteina to bardzo powszechnie występujące torbiele listewki zębowej, które pojawiają się u małych dzieci. Najczęściej można się z nimi spotkać w przypadku noworodków, jednak niekiedy nawet u niemowląt do 1. roku życia. To nic innego jak cysty, które są wypełnione keratyną. Są one niewielkie w swojej budowie, ponieważ mają od 1 do 3 mm, a przy tym nie wykazują tendencji do powiększania się. Przyjmują zabarwienie białe albo żółtawe.

Co ciekawe, nie wywołują one u maluchów bólu czy dyskomfortu ani nie powodują problemów z jedzeniem, dlatego rodzice niekiedy nie są w stanie od razu rozpoznać, że w jamie ustnej są niepokojące cysty. Perły Epsteina pojawiają się po obu stronach szwu, który łączy podniebienie twarde w jamie ustnej. To dość częsty problem maluszków, ponieważ torbiele te pojawiają się u około 65 do nawet 85% noworodków i niemowląt. Ich występowanie nie zależy od płci dziecka, ponieważ ich częstotliwość jest taka sama zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Przyczyna pojawiania się torbieli nie została jeszcze do końca wyjaśniona i uznaje się je za wariant fizjologii.

 

Jakie są objawy pereł Epsteina?

 

Jak już wspominaliśmy, perły Epsteina przybierają postać cyst wypełnionych białym lub żółtym płynem, który pojawia się na podniebieniu. Choć ich wielkość nie przekracza zazwyczaj 3 mm, to zdarzają się jednak przypadki, gdy u dzieci diagnozuje się nawet większe torbiele sięgające 5 mm wielkości. Liczebność pereł jest zróżnicowana, co prowadzi do tego, że rodzice niekiedy opisują lekarzom występowanie u malucha żółtego podniebienia. Dzieje się to wtedy, gdy cyst jest rzeczywiście sporo. Jednak nie jest to reguła, ponieważ często pojawiają się one wyłącznie jako pojedyncze kropki wzdłuż szwu podniebienia.

Z uwagi na to, że torbiele nie wywołują bólu czy dyskomfortu, dziecko nie będzie sygnalizować ich wystąpienia w jamie ustnej. Dlatego należy dokładnie się jej przyglądać, zwracając uwagę na błony śluzowe. Jeśli w grę wchodzą perły Epsteina, nie będą one zaczerwienione. Zmiana koloru może wskazywać na stany zapalne jamy ustnej, które trzeba szybko konsultować z lekarzem.

 

W jaki sposób leczyć perły Epsteina?

 

Z uwagi na to, że perły Epsteina występujące w jamie ustnej stanowią bezbolesne cysty, nie wymagają one podejmowania żadnego leczenia. Nie stanowią powodu do zmartwień, ponieważ grudki uznawane są za zmianę fizjologiczną i z czasem samoistnie znikną. Ich przejściowy charakter sprawia, że nie trzeba ich w szczególny sposób leczyć. Warto jednak je obserwować, a wraz z torbielami, także błonę śluzową, by mieć pewność, czy nie pojawiają się żadne stany zapalne, które wymagałyby już interwencji lekarza dentysty. Najczęściej perły Epsteina znikają z podniebienia już w ciągu kilku tygodni od momentu ich pojawienia się.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.