Ozonoterapia w stomatologii - na czym polega?

28.04.2023

Na czym polega ozonoterapia?

 

Mieszanka ozonu z tlenem stanowi coraz popularniejszą metodę leczenia zębów. To, innymi słowy, ozonoterapia, która ma spore zastosowanie w stomatologii. W tym obszarze najczęściej wykorzystuje się ją w postaci specjalnych kąpieli tlenowo-ozonowych czy też płukanek płynami ozonowymi. W pozostałych dziedzinach medycyny można wykonywać nawet zastrzyki z ozonem, które aplikowane są dożylnie, podskórnie czy domięśniowo.

Zabieg ozonoterapii jest chętnie wybierany przez dentystów z uwagi na swoją skuteczność, ale także fakt, że jest on całkowicie bezbolesny. Ozon jest podawany przy użyciu nakładki, która szczelnie obejmuje ząb. Najpierw usuwa on bakterie czy inne czynniki chorobotwórcze, a potem utwardza tkanki zęba.

 

Ozonoterapia w stomatologii

 

Kiedy leczy się zęby ozonem?

 

Warto wiedzieć, że ozonoterapia ma szerokie zastosowanie, ale dziś jest najczęściej wykorzystywana do bezbolesnego i efektywnego leczenia próchnicy, jak i leczenia kanałowego zęba. To ważne, szczególnie w kontekście dzieci, które często boją się wizyt u stomatologa z uwagi na ryzyko pojawienia się dyskomfortu. Jeśli szukasz sposobu na skuteczne uporanie się z próchnicą i jednocześnie szybkie, leczenie ozonem to strzał w dziesiątkę. Pozwala ono na usunięcie aż 99,9% bakterii, które powodują tę nieprzyjemną chorobę zębów.

W tym przypadku nie powinno się odkładać terapii na później, ponieważ ma ona sens na początku rozwoju próchnicy. Wyłącznie wtedy można ją stosować. Ponadto ozonoterapia jest wybierana przez stomatologów do leczenia zapaleń dziąseł, miazgi zębowej czy też aft. To również metoda stosowana w przypadku dzieci jako działanie profilaktyczne. To świetna alternatywa dla wszystkich osób, które boją się bólu i szukają zamienników dla tradycyjnych metod leczenia.

Ozonoterapia to mnóstwo korzyści. Ma działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Zwiększa natlenienie tkanek, skutecznie przyspiesza ich regenerację. Ponadto działa przeciwbólowo oraz antyseptycznie. Dodatkowo zatrzymuje ona przedłużone krwawienie, które może pojawić się po różnych zabiegach - np. ekstrakcji zęba.

 

Przeciwskazania dla ozonoterapii

 

Nie każda osoba może zdecydować się na leczenie ozonem, o czym z pewnością powiadomi pacjenta lekarz prowadzący. Przede wszystkim nie powinno się stosować tej metody u osób z astmą, chorobami kardiologicznymi, nadczynnością tarczycy, rozmaitymi chorobami neurologicznymi, przy stwierdzonej alergii na ozon, zaburzeniach krzepnięcia oraz u kobiet będących w ciąży. Jednocześnie warto wiedzieć, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny nawet dla małych dzieci, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli Twój maluch ma chore zęby, a boi się bólu.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.