• Zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej – kto może je wykonać?
  • Czy do chirurga stomatologa, trzeba mieć skierowanie?
  • Chirurg stomatolog prywatnie i w ramach NFZ

Zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej – kto może je wykonać?

Zadaniem stomatologa są przeglądy stomatologiczne, leczenie ubytków znajdujących się w zębach, ekstrakcja zębów, leczenie nadwrażliwości zębów, usuwanie kamienia, leczenie chorób dziąseł itp. Jak wygląda to, jeżeli chodzi o zabiegi chirurgiczne? Czy może wykonać je stomatolog?

W przypadku zabiegów chirurgicznych to chirurg stomatolog zazwyczaj je przeprowadza. Dentysta oczywiście ma możliwość przeprowadzenia różnych zabiegów, jednak w przypadku tych bardziej skomplikowanych, na przykład trudnych do usunięcia zębów, pacjent odsyłany jest do chirurga. Pacjent w takiej sytuacji podczas wizyty stomatologicznej zostanie dokładnie pokierowany, do kogo, ma się udać, w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Z usług chirurga nie korzystamy na co dzień, a więc możemy mieć pewne problemy, jeżeli chodzi o znalezienie takiego specjalisty.

Najczęściej przeprowadzane zabiegi chirurgiczne z zakresu stomatologii to:

• usuwanie zębów zatrzymanych,

• usuwanie bardzo zniszczonych i trudnych do wyrwania zębów, gdzie dentysta nie byłby w stanie przeprowadzić takiego zabiegu,

usuwanie ósemek,

• usuwanie ropnia,

• leczenie chorób związanych ze śliniankami,

• usuwanie guzów łagodnych, torbieli, włókniaków, nadziąślaków.

Wszystkie te zabiegi wymagają od specjalisty doświadczenia, ale także odpowiednich umiejętności. Z tego też powodu, warto wybierać tylko te sprawdzone gabinety, które cieszą się dobrymi opiniami pacjentów i oferują usługi na wysokim poziomie. Pamiętaj, że ostatecznie o tym, kto przeprowadzi zabieg decyduje konkretny problem, z jakim boryka się pacjent i poziomem skomplikowania takiego zabiegu.

Czy do chirurga stomatologa, trzeba mieć skierowanie?

Idąc do stomatologa, nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zapisać się na wizytę i przyjść w umówionym terminie. Jak wygląda to w przypadku chirurga stomatologa? Z usług tego specjalisty można skorzystać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Decydując się na usługę prywatną, czas oczekiwania jest znacznie krótszy, co ma ogromne znaczenie w większości pacjentów. Jednak, czy trzeba mieć skierowanie?

Idąc do chirurga stomatologa, nie musisz mieć skierowania. Oczywiście, aby pójść do takiego specjalisty, trzeba mieć konkretne wskazania, o których najczęściej dowiadujemy się na wizycie stomatologicznej.

Należy jednak umieć tutaj odróżnić chirurga stomatologa od chirurga szczękowo-twarzowego. W przypadku tego drugiego specjalisty skierowanie jest wymagane.

Chirurg stomatolog prywatnie i w ramach NFZ

Korzystanie z usług prywatnych w zakresie stomatologii daje znacznie więcej możliwości, a samo leczenie odbywa się zazwyczaj na większym poziomie, niż w przypadku leczenia w ramach NFZ. Jak wygląda to w przypadku chirurga stomatologa. Czy tu również warto skorzystać z usług prywatnych? Skorzystanie z prywatnych usług daje więcej korzyści pacjentowi. Niezwykle ważny jest tu termin, w jakim zostaniemy przyjęci. Prywatne usługi wiążą się z krótszym czasem oczekiwania na wizytę.

Na wizytę w ramach NFZ, należy poczekać zdecydowanie dłużej. Jakie różnice jeszcze wyróżniamy? Należy zwrócić tutaj również uwagę na jakość oferowanych usług. Z pewnością wiesz, że podejście specjalisty do pacjenta, który płaci za wizytę jest dużo lepsze, a sam pacjent czuje się naprawdę komfortowo podczas zabiegów. Kolejnym ważnym aspektem jest stosowany sprzęt i narzędzia podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.