Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?

04.05.2022

Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?

 

Zarówno nawyki, jak i prowadzony styl życia ogólnie mają spory wpływ na zdrowie kobiety będącej w ciąży, a także rozwijającego się w jej brzuchu malucha. W tym czasie nie można zaniedbywać także kwestii higieny jamy ustnej, aby nie ryzykować niechcianymi chorobami i zapaleniami, które nieleczone mogą być sporym zagrożeniem dla ciąży.

 

Zmiany hormonalne wpływające na zęby

 

Wiele kobiet uskarża się na popsucie się stanu zębów w trakcie trwającej ciąży. Problemy w obszarze jamy ustnej nie są niczym nadzwyczajnym oraz zaskakującym, a wszystko za sprawą zmieniających się w organizmie hormonów, które powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z tych najczęściej występujących jest ciążowe zapalenie dziąseł, które dotyka około połowy pań pomiędzy 2 a 8 miesiącem ciąży. Charakter zapalenia może być albo ogólny, albo miejscowy, jednak niezależnie od tego, jest to dość kłopotliwa przypadłość, która mija najczęściej dopiero parę tygodni po porodzie. Zapalenie rozpoczyna się od delikatnego przekrwienia dziąseł, które przebiega bezboleśnie. Dopiero później dochodzi do bolesności oraz rozpulchnienia. 

Warto mieć świadomość tego schorzenia, aby szybko reagować na objawy. Przede wszystkim, dlatego że niektóre panie mówią o "objawie różowej szczoteczki" i w związku z występującym krwawieniem rezygnują z odpowiedniej higieny jamy ustnej, co stanowi spory błąd. Najczęściej taka nadwrażliwość nie wynika ze szczotkowania, a właśnie ze stanów zapalnych. Z kolei rezygnacja z mycia zębów to namnażanie dodatkowych problemów. Wtedy powstaje idealne siedlisko dla bakterii - na zębach i dziąsłach. 

 

Jaka dieta sprzyja zdrowym zębom?

 

Trzeba zwrócić uwagę także na samą dietę w trakcie ciąży, ponieważ doskonale wiemy o tym, że ciężarne kobiety mają sporo zachcianek, które niekiedy są niezdrowe i negatywnie wpływają na dziecko. Dlatego przede wszystkim warto zadbać o to, by jadłospis był zbilansowany i obfitował w cenne składniki, pośród których są wapń, magnez, fluor oraz fosfor. Z kolei lepiej zrezygnować bądź ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Słodycze niestety sprzyjają rozwojowi próchnicy, dlatego znacznie lepszym wyborem będą owoce czy warzywa, które są równie słodkie i zdecydowanie zdrowsze. Jabłko czy marchewka na pewno pozytywnie wpłyną na kondycję zębów, wzmocnią je i zwiększą produkcję śliny, która skutecznie wyrówna poziom pH.

 

Zabiegi, których lepiej unikać w ciąży

 

Najczęściej stomatolodzy rekomendują, aby już planując ciążę, udać się na przegląd dający pewność, że wszystko jest pod kontrolą. Dzisiejsze gabinety stomatologiczne są nowoczesne, a pracujący w nich dentyści wykwalifikowani i doświadczeni. Jeśli w tracie pojawiają się niepokojące objawy, nie warto zwlekać. Lepiej jak najszybciej udać się na konsultację. Jednak nie wszystkie zabiegi można śmiało wykonywać w trakcie ciąży. Przede wszystkim nie powinno się poddawać działaniu promieniowania rentgenowskiego, co może uszkodzić płód. Ryzyko jest szczególnie wysokie w pierwszym trymestrze. Jeśli z jakichś powodów wykonanie badania RTG jest konieczne, wtedy ciężarna otrzymuje specjalny ochronny fartuch, a dawka promieniowania jest mniejsza niż zazwyczaj.

Ponadto lepiej jest odłożyć na później wymianę koron zębowych czy wszczepienie implantów zębowych. Negatywny wpływ na płód mają również lampy oraz żele wybielające, dlatego nie jest to zabieg rekomendowany w trakcie ciąży.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.