Implanty zębów i kwalifikacja do zabiegu

20.09.2021

Implanty zębów i kwalifikacja do zabiegu

 

Przypadków jest tyle, ile pacjentów. Każdą sytuację należy rozpatrywać osobno, pod okiem specjalisty, ponieważ nie zawsze istnieje prosty przepis na leczenie. Jest jednak kilka sytuacji, w których wiemy na pewno, że należy podjąć procedurę wszczepienia implantu. Co kwalifikuje do zabiegu i z czym powinniśmy się liczyć? Przeczytaj poniżej.

 

Kiedy zdecydować się na rozwiązania protetyczne?

 

Wszczepienie jest dość prostym zabiegiem, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zdolności naszych kości do integracji strukturalnej, tkanka kostna zrasta się z zewnętrzą powierzchnią implantu. Kiedy można go wszczepić? Zabieg można przeprowadzić przede wszystkim wtedy, kiedy brakuje pojedynczego lub kilku zębów, czasami w przypadku braku skrzydłowych zębów lub wszystkich.

Protetyka pozwala na odtworzenie uzębienia dzięki pojedynczym koronom, mostom i protezom ruchomym - zależnie od konkretnego przypadku. O zaletach poszczególnych rodzajów implantów przeczytasz tutaj.

 

Przeciwskazania do zabiegu

 

Istnieje kilka sytuacji, w których wszczepienie implantu niestety nie jest możliwe. Są to tzw. przeciwskazania ogólne i miejscowe. Te pierwsze to przede wszystkim osteoporoza lub inne schorzenia tkanki kostnej; zaburzenia krzepnięcia krwi; nieuregulowana cukrzyca; nowotwory; uzależnienia takie jak alkoholizm i nikotynizm; padaczka; niedobory witaminowe - szczególnie witaminy D3.

Z kolei ogólne przeciwskazania obejmują:

  • stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu,
  • zły stan jamy ustnej - mowa tu o wieloletnich zaniedbaniach higienicznych,
  • bruksizm (nieświadome tarcie zębów, które leczy się za pomocą botoksu lub fizjoterapii),
  • zbyt małą przestrzeń w miejscu planowanego zabiegu.

Warto zauważyć, że wszystkie te powyższe przeciwskazania wystarczy wyleczyć, aby móc wszczepić implant. Zły stan jamy ustnej lub stany zapalne leczy się stomatologicznie, a zbyt małą przestrzeń - ortodontycznie. Po zakończeniu tych terapii, można zacząć terapię docelową, zakończoną wszczepieniem implantu.

 

A co z zabiegiem regeneracji tkanki kostnej?

 

Czasami mamy do czynienia z sytuacją, w której ilość czy jakość tkanki uniemożliwia założenie wszczepu. Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy od usunięcia zęba do założenia implantu minął już dłuższy okres czasu. A na czym polega? Chodzi o różnego rodzaju procesy regeneracyjne, które mają za zadanie odtworzyć odpowiednią szerokość czy wysokość tkanki. Są to np. zabiegi augumentacyjne, odbudowujące kość, zabiegi podniesienia zatok szczękowych, a nawet przeszczepienie bloków kostnych, które jest dużo bardziej skomplikowane.

Przede wszystkim jednak należy skonsultować swój przypadek ze stomatologiem.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.