Pierwsza istotna kwestia, czyli co oznaczają zęby mądrości i skąd się w ogóle biorą? To nic innego jak końcowy zestaw zębów trzonowych - znajdują się zupełnie z tyłu jamy ustnej i pojawiają najpóźniej w okresie naszego życia. Są trzecim kompletem uzębienia, jaki mamy. Najczęściej wyrzynają się od późnych lat nastoletnich, jednak u niektórych osób proces ten rozpoczyna się jeszcze później bądź wcale. Często ich wyrastaniem powoduje dyskomfort, a niekiedy ból.
Dziś ósemki, czyli zęby mądrości są narządem szczątkowy u człowieka, stąd też nie jest regułą, że się u nas pojawią. Wieki temu u praprzodków były one wprost konieczne z uwagi na rodzaj spożywanych pokarmów oraz sposób, w jakie były one zdobywane. Służyły do mielenia oraz życia jedzenia, które było z surowe i tym samym trudne do gryzienia. Dlatego ósemki były Kiedyś niezwykle ważne - szczęki przodków były bardziej rozbudowane niż dziś, a uzębienie było przystosowane do innych posiłków. Teraz zęby mądrości nie są nam w żaden sposób potrzebne, ponieważ jemy inne pokarmy - miękkie, gotowane, łatwiejsze do przeżucia. Ponadto budowa kości czaszki nieco się zmieniła, stąd często nie ma fizycznie miejsca w jamie ustnej na pojawienie się zębów mądrości, więc ich w ogóle nie mają. U niektórych osób dochodzi do ich zatrzymania czy krzywego wyrastania bądź bólu.
Ósemki nie kojarzą nam się z osiągnięciem mądrości, a ich nazwa może nawiązywać wyłącznie do tego, że jeśli już je mamy i nam wyrastają, to najczęściej w wieku, gdy jesteśmy dojrzali. Warto jednak mieć na uwadze, że to nic złego, gdy pojawią się one prędzej, później czy wcale. Dla wielu osób z pewnością ulgą by było, gdyby zęby mądrości w ogóle nie wyrosły, ponieważ często wiążą się z dość dużym dyskomfortem, bólem czy opuchlizną. Gdy już urosną, trudno o zadbanie o ich higienę, więc szybko się psują, wymagają leczenia bądź usunięcia.
Jeśli chodzi o kwestię wyrastania ósemek, to oczywiście nie dzieje się to jednocześnie i natychmiastowo. Zęby te pojawiają się stopniowo, a proces może trwać bardzo długo - nawet przez kilka, kilkanaście lat. Zdarza się, że zęby mądrości wyrzynają się u osób w dość podeszłym wieku, które noszą protezy. Z czego to wynika? Ich konstrukcja powoduje nieustanny ucisk, co sprawia, że ósemki zaczynają powoli wyrastać.
Pojawia się zatem pytanie - co robić z zębami mądrości, kiedy już je mamy? Tutaj metody są różne. Niektórzy dentyści rekomendują profilaktyczne i prewencyjne usunięcie ich, aby uniknąć problemów w postaci próchnicy czy innych bolesnych chorób. Inni zaś polecają, by zęby pozostawić i dbać o nie jak o wszystkie pozostałe. Problematyczne jednak jest zadbanie o ich poprawną higienę, co wiąże się z ich dość skomplikowanym położeniem. Ósemki są w trudno dostępnych miejscu, gdzie gromadzi się sporo resztek pokarmowych. Często nawet wykorzystując wysokiej jakości szczoteczki elektryczne czy soniczne, nie jesteśmy w stanie ich usunąć. Dlatego pojawia się próchnica, a często bakterie przenoszą się na inne, zdrowe zęby i tym samym infekują je. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie RTG zęba i konsultacja z dobrym stomatologiem, który doradzi, co należy zrobić w danym przypadku.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00