Choroba o nazwie paradontoza to stan zapalny dziąseł, który pod względem częstotliwości występowania zajmuje drugie miejsce - zaraz po próchnicy. Rozwija się latami przy udziale bakterii, a bagatelizowanie lub niezauważanie pierwszych objawów prowadzi ostatecznie do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Profilaktyczne kontrole, usuwanie osadu i przeglądy zębów w naszym gabinecie (co najmniej raz w roku) obejmują również badanie i ocenę stanu dziąseł naszych pacjentów. Jakie są główne przyczyny i objawy paradontozy? W jaki sposób ją leczymy i o czym trzeba pamiętać, jeśli zmagamy się z tym problemem?
Do najczęściej występujących przyczyn paradontozy zalicza się rzadką i niedokładną higienę jamy ustnej. Powinna ona obejmować kilkuminutowe szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznych, czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi - przynajmniej dwa razy dziennie.
Dla ochrony dziąseł warto wybierać ziołowe składniki (np. z dodatkiem szałwii, rumianku) zarówno w pastach do zębów, jak i płynach. Paradontozę rozwijają także inne czynniki, czasami niezależne od pacjenta. Należą do nich np. predyspozycje genetyczne, zaburzenia składu śliny lub choroby układu immunologicznego.
Charakterystycznymi objawami paradontozy jest zaczerwienienie dziąseł (czasami także krwawienie) i ruchomość zębów. Pierwszy objaw jest niestety często lekceważony lub pomijany przy codziennym szczotkowaniu, drugi pojawia się, kiedy paradontoza jest już zaawansowana. Niepokoić powinny wszelkiego rodzaju wydzieliny (w tym ropne), nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej, nieprzyjemny posmak w ustach, wysunięcia zębów i obniżenie szyjek zębowych.
Pacjenci, którzy przychodzą do naszego gabinetu, mogą liczyć na kompleksową pomoc. Diagnozujemy paradontozę, udzielamy wskazówek, leczymy, ponadto postrzegamy zęby i dziąsła perspektywicznie. Dzięki temu pacjent wie jak zadbać o jamę ustną i czego może spodziewać się w przyszłości. Wczesne objawy paradontozy wystarczy zwalczać opisaną już higieną jamy ustnej. Musi być ona dokładna i regularna.
W związku z tym, że do paradontozy doprowadzają rozwijające się bakterie, konieczne jest systematyczne usuwanie osadu i kamienia nazębnego. W naszym gabinecie czyścimy także kieszonki dziąsłowe i zabezpieczamy uzębienie przed powracającym osadem. Zaawansowane zmiany leczymy chirurgicznie: przeprowadzenie operacji tkanek przyzębia jest ostatecznym sposobem na zatrzymanie wypadania zębów
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00