Kamień nazębny tworzy się już po kilku godzinach od ostatniego szczotkowania zębów: na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna oraz resztki jedzenia, które przez ślinę ulegają mineralizacji, twardnieją, a później zaczynają tworzyć skorupę. Kompleksowe usuwanie kamienia nazębnego może być wykonywane na kilka różnych sposobów, które opiszemy w poniższym artykule.
Scaling
Scaling stanowi zabieg o charakterze profilaktycznym, ale także leczniczym. Polega on na usunięciu twardych złogów, nazywanych potocznie kamieniem nazębnym. Na źle oczyszczanej powierzchni uzębienia osadza się płytka nazębna (składająca się ze składników śliny, bakterii, a także resztek pokarmowych), która w niedługim czasie ulega procesowi mineralizacji, w wyniku czego powstaje kamień nazębny.
Zabieg skalingu wykonuje się z użyciem specjalistycznego sprzętu, jakim jest skaler dźwiękowy albo narzędzia ręczne (tzw. kirety). Jeżeli kamień znajduje się powyżej linii dziąseł, to już ostatnia chwila na scaling ultradźwiękowy, który powinien być przeprowadzany co pół roku. Podczas tego zabiegu odpowiednia końcówka skalera zostaje przyłożona do powierzchni zębów, po czym emituje mikrodrgania i ultradźwięki o dużej częstotliwości, czego efektem jest odpadanie kamienia.
Piaskowanie
Zabieg ten polega na usuwaniu wszelkich przebarwień i osadów, chociażby z papierosów czy kawy. Do tego celu używana jest tzw. piaskarka, jak i odpowiednie środki do piaskowania (potocznie nazywa się je piaskiem). Istotę zabiegu stanowi mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem z dodatkiem piasku.
Polishing
Polishing polega na oczyszczaniu zębów z nalotów i osadów nazębnych, które nie są możliwe do usunięcia z użyciem domowych sposobów. Ten bezbolesny zabieg trwa na ogół kilkanaście minut. Powierzchnia zębów jest wtedy czyszczona z użyciem past polerskich oraz szczotek i gumek o właściwych kształtach.
Fluoryzacja
Profesjonalnie przeprowadzony zabieg fluoryzacji to nałożenie na uprzednio wyszczotkowane zęby preparatu z dodatkiem fluoru. Fluor może być zaaplikowany jako pianka podawana na specjalistycznych jednorazowych łyżeczkach, które trzeba trzymać w ustach przez ok. 3 minuty. Pianki mogą występować w kilku przyjemnych smakach, takich jak: smak owoców leśnych, melonowy, truskawkowy, czy też miętowy. Inny sposób to pokrycie zębów specjalnym lakierem fluorowym przy pomocy pędzelka.