Czy wiesz, że paradontoza, czyli inaczej zapalenie przyzębia jest jedną z najczęściej występujących chorób właśnie przyzębia? Na początku nie daje o sobie znać, by po jakimś czasie dokuczać nam dużym dyskomfortem każdego dnia. Na powstanie i rozwój paradontozy wpływ ma wiele czynników. Niestety ma ona podłoże także genetyczne. Wyjaśniamy, czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy, a także w jaki sposób należy ją leczyć.
Paradontoza to nieprzyjemne schorzenie w obszarze jamy ustnej, które atakuje tkanki przyzębia. Może doprowadzić do rozchwiania zębów bądź w efekcie do ich utarty. Choroba ta zwana inaczej przyzębicą bądź zapaleniem przyzębia rozwija się w sposób szybki i niezauważalny, a wielokrotnie wyraźnie pojawiające się objawy są bagatelizowane. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Wpływa na to fakt, że miewa ona podłoże genetyczne, jednak należy od razu wyjaśnić, że nie jest ona całkowicie uwarunkowana przez nie, a co za tym idzie, można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia oraz ją skutecznie leczyć.
Czynnikiem, który w głównej mierze wywołuje zapalenie przyzębia, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także nieregularne usuwanie kamienia z powierzchni zębów. Nie da się ukryć, że po spożyciu pokarmu na zębach pozostają resztki. Dzieje się to także po wypiciu dowolnego napoju. Jeśli zaniedbamy higienę i nie usuniemy ich w miarę szybko, na powierzchni zębów mogą zacząć gromadzić się bakterie oraz grzyby. W połączeniu z osadem stanowią one przyczynę powstania paradontozy.
Na rozwój paradontozy mają wpływ także nasze nawyki. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu mogą również przyczynić się do przyzębicy. Ponadto choroby takie jak cukrzyca czy niewydolność krążenia, a także zaburzenia hormonalne stanowią często dodatkowy czynnik, który sprzyja rozwojowi tego schorzenia.
Na samym początku rozwoju choroby, jaką jest paradontoza, nie dostrzegamy żadnych niepokojących objawów. Jednak z czasem eskalują one do bardzo kłopotliwych, dlatego nie można w żaden sposób ich bagatelizować, a należy jak najszybciej działać. Co powinno nas niepokoić i wskazywać na paradontozę? Przede wszystkim dwa objawy, jakimi są nieświeży oddech, a także nieustannie nawracające zapalenia dziąseł. To właśnie ono może finalnie doprowadzić do chorób przyzębia - w tym także jego zapalenia. Wiele osób uskarża się także na krwawienie dziąseł czy odsłonięcie szyjek.
Jeśli zauważasz u siebie właśnie takie objawy, reaguj jak najszybciej i udaj się do zaufanego stomatologa. Wyłącznie w taki sposób możesz pomóc swojemu zdrowiu, a samo leczenie może przynieść pozytywne, zadowalające efekty. Pamiętaj, że im bardziej zaawansowana jest przyzębica, tym trudniej ją leczyć i zahamować jej rozwój. Nie lekceważ objawów, stosując żele przeciwzapalne czy spraye do ust, aby zakamuflować nieprzyjemny zapach i zmniejszyć uciążliwy ból.
Leczenie zapalenia przyzębia jest bardzo czasochłonne, a efekty widać dopiero po wykonaniu regularnych działań. Jeśli paradontoza nie jest bardzo rozwinięta, wystarczy skupić się na usunięciu kamienia oraz osadu nazębnego. Na tym etapie cenna jest profilaktyka oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Tylko w ten sposób unikniemy poważnych dolegliwości.
Gdy w grę wchodzi zaawansowana paradontoza, wtedy stomatolog korzysta z precyzyjnego sprzętu dentystycznego, aby usunąć zawartość powstałych kieszonek zębowych. W przypadku bardzo rozwiniętej choroby konieczne jest skorzystanie z leczenia chirurgicznego.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00