Ile zębów ma człowiek? Wszystko o zębach mlecznych i stałych!

25.08.2020

Zęby są jednym z pierwszych elementów w układzie trawiennym. Służą do odgryzania kęsów i rozdrabniania pokarmu, który później mieszany ze śliną ulega dalszemu trawieniu. Niezwykle ważne jest dbanie o stan uzębienia już od pierwszego mleczaka. Właściwa higiena jamy ustnej oraz okresowa kontrola stomatologiczna pomogą zapobiec wielu schorzeniom.

 

Zęby mleczne i stałe

 

Te pierwsze pojawiają się u dziecka około 6 - 8 miesiąca życia, przy czym jest to czas uśredniony. Różne czynniki mają wpływ na ząbkowanie, np. u wcześniaków zwykle pierwsze zęby wyrzynają się później niż u dzieci urodzonych z ciąży donoszonej. 

 

Pierwsze pojawiają się u człowieka zęby mleczne. Wyrastają stopniowo w miarę rozwoju i finalnie powinno być ich 20 (odpowiednio po 10 w szczęce i żuchwie). Powinny być umieszczone symetrycznie względem siebie, tak aby powierzchnie żujące spełniały najlepiej swą funkcję. Nieprawidłowe ułożenie prowadzi do powstania złego zgryzu, który należy korygować. Ten z kolei może w przyszłości powodować np. zwyrodnienie stawów skroniowo-żuchwowych. 

 

W wieku 6 - 7 lat zęby mleczne są zastępowane przez stałe. Proces wymiany uzębienia jest rozłożony w czasie i dlatego np. jedenastoletnie dziecko ma zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Rzadko zdarza się, żeby te pierwsze zostały na całe życie. U dorosłego człowieka pełne uzębienie składa się z 32 zębów. Zdarzają się jednak przypadki zębów nadliczbowych, głównie w przedniej części szczęki (częściej u mężczyzn). Czasem trzeba je usunąć, aby zapewnić miejsce prawidłowo rosnącym, dla których brakuje miejsca w łuku zębowym.

 

Budowa i podział zębów

 

Na zęby mleczne składają się 8 siekaczy, 4 kły oraz 8 zębów trzonowych. Ich wygląd przypomina zęby stałe, lecz ich korzenie są mniejsze i cieńsze. Około 4 roku życia korzenie "mleczaków" stopniowo zanikają, co prowadzi do rozchwiania zębów i w konsekwencji do ich wypadania (ok. 6 roku życia). Na ich miejsce wyrzynają się zęby stałe.

 

Dorosły człowiek posiada 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych. Zarówno zęby mleczne, jak i stałe, umieszczone są w takiej właśnie kolejności tworząc dwa łuki zębowe - górny i dolny. Środek podziału na prawą i lewą stronę przebiega między siekaczami. 

 

Funkcje poszczególnych zębów są takie same dla zębów mlecznych i stałych. Siekacze odgryzają kęsy pokarmu, kły podtrzymują i rozrywają kęsy, zaś zęby przedtrzonowe i trzonowe miażdżą i rozcierają pokarm. 

A z czego składa się ząb? Z korony, szyjki i korzenia. Korona to górna część pokryta specjalną tkanką zwaną szkliwem. Wystaje ponad dziąsło i jest najbardziej charakterystyczną częścią zęba. To dzięki jej kształtowi rozróżnia się poszczególne zęby. Szyjka znajduje się na styku korony i korzenia. Korzeń to miejsce mocowania zębów w zębodole. Tam dochodzą nerwy, naczynia krwionośne i chłonne. Poszczególne zęby mają różną liczbę korzeni oraz różną wielkość. 

 

Higiena jamy ustnej

 

Warto dbać o zęby w każdym wieku. Nieleczone zęby mleczne mogą zagrażać stałym, z którymi są w bliskim kontakcie. Zęby stałe ulegają "zarażeniu" od sąsiadujących zębów, w których rozwinął się proces chorobowy. Ale zapalenie toczące się w jamie ustnej zagraża całemu organizmowi. Drogą naczyń krwionośnych drobnoustroje chorobotwórcze mogą dotrzeć do odległych narządów i tam zapoczątkować choroby. Najczęściej narażone jest bliskie sąsiedztwo, np. zatoki. 

 

Wiadomo, że profilaktyka zapobiega wielu chorobom. Należy więc już od pierwszego ząbka wprowadzać właściwą higienę jamy ustnej.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.