Co robi dentysta, gdy boli ząb? Domowe sposoby na ból zębów

Zazwyczaj zupełnie nie przejmujemy się regularnymi wizytami u dentysty. Dopiero wtedy, kiedy wystąpi u nas silny ból zęba, przypominamy sobie o takim miejscu, jak fotel stomatologiczny. I nachodzi nas pytanie – a co dokładnie robi lekarz, że uśmierza dolegliwości i leczy? W tym artykule przyjrzymy się możliwym powodom bolesności i metod terapii.

Przyczyny bólu zęba

Najczęściej wynikają z uszkodzenia tkanek, tj. próchnicy lub pęknięcia szkliwa. To, że coś takiego może się dziać w naszej jamie ustnej sygnalizuje najpierw nadwrażliwość na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne potrawy. Jest ona bowiem spowodowana opuszczeniem się dziąsła i zarazem odsłonięciem zębiny, a to wystawia ząb na ryzyko infekcji.

Warto wspomnieć, że niekiedy ból jest spowodowany np. powiększeniem się węzła chłonnego czy też problemem w stawie żuchwowym. Ale sami tego nie ocenimy, dlatego w przypadku odczuwania dolegliwości powinniśmy udać się do lekarza, który określi problem.

Strzeż się próchnicy

Ból w zębie spowodowany ubytkami próchniczymi powstaje w wyniku odsłonięcia miazgi, w której, po ciągłym podrażnianiu jedzeniem, zaczyna rozwijać się zapalenie. Pamiętajmy, że następstwem nieleczonej próchnicy może być nawet ropień, czyli obumarcie i rozkład miazgi. 

Inną trudną komplikacją, pojawiającą się w wyniku odkładania wizyt u dentysty na bliżej nieokreślone „później”, jest zapalenie okostnej – włóknistej błony pokrywającej kości szczęki. W tym wypadku stomatolog podaje antybiotyki, a następnie ząb leczy się kanałowo lub, jeśli jest bardzo zniszczony, usuwa.

Domowe sposoby na ból

Istnieje kilka trików, które uśmierzą dolegliwość do momentu spotkania z lekarzem. Są one jednak doraźne i w żadnym wypadku nie zastąpią profesjonalnej konsultacji. Z naturanych metod pomogą np. płukanki jamy ustnej z szałwii lub rumianku lub żucie goździków. Niewielki ból zwalczy paracetamol, a nasilony – ibuprofen. Jeśli zauważymy ubytek w zębie, możemy włożyć tam wacik nasączony kroplami walerianowymi albo olejkiem goździkowym.

Warto wypróbować też płukankę z 6 kropli jodyny oraz łyżeczki soli, rozpuszczonych w szklance wody.

Pamiętajmy, że bólu nie można ignorować! Jeśli towarzyszy mu obrzęk i pulsowanie to sygnał, że stan zapalny dotknął korzeni zęba i miazgi – konsultacja z dentystą musi być natychmiastowa. Jeszcze poważniejszy stan dotyczy bólu promieniującego do ucha oraz takiego, który obejmuje całą czaszkę. Z takimi objawami przyjmują bez kolejki.