Wyrzynanie się ósemek często niesie ze sobą wiele przykrych dolegliwości. Okazuje się, że zęby mądrości wcale nie są nam potrzebne i znajdują się w filogenetycznym zaniku. W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi ich ekstrakcji. Przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, gwarantują skuteczność oraz bezpieczeństwo.
Ósemki – czym właściwie są?
To trzecie zęby trzonowe, wyrastające zarówno w żuchwie jak i w szczęce. Są szczątkowym uzębieniem, które zostało po naszych przodkach. Kiedyś były niezbędne do prawidłowego przeżuwania oraz rozdrabniania pokarmu. Obecnie u osób, u których się nie pojawiły, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości związanych ze spożywaniem produktów żywnościowych.
Wyrastają zwykle między 17 a 25 rokiem życia. Zdarza się jednak, że wychodzą z przerwami, nawet przez kilka lat. Z tego względu u niektórych osób mogą pojawić się dopiero około 40 roku życia. Warto zaznaczyć, że ósemki nie wyrzynają się u każdego. Prawdopodobnie ma to podłoże genetyczne.
Ekstrakcja ósemek
Z reguły zęby mądrości poddaje się usunięciu, ponieważ szybko ulegają próchnicy i powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, także bólowych. Ekstrakcja, mówiąc potocznie, polega na ich wyrywaniu.
Istnieje kilka powodów, które są wskazaniem do tego typu zabiegu:
ząb uciska sąsiadujące zęby,
uwięźnięcie ósemki w dziąśle,
nieprawidłowe ułożenie,
rozwój próchnicy,
migrenowe bóle głowy.
W takich przypadkach zalecamy usunięcie ósemek, ale warto także wykonać ekstrakcję prewencyjną, która zapobiegnie w przyszłości ewentualnym zmianom chorobowym. Zęby mądrości i tak są zębami nietrwałymi, które szybko ulegają próchnicy. Ma to związek m.in. z ich utrudnioną pielęgnacją.
Czy ekstrakcja boli?
Wokół zabiegu narosło wiele mitów, mówiących o tym, że jest niezwykle bolesny. Obecnie przeprowadzamy go w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować dyskomfort odczuwany przez pacjenta. Stosujemy znieczulenie miejscowe, dzięki któremu dolegliwości bólowe często zostają całkiem wyeliminowane.
Po ekstrakcji omawiamy z pacjentem zalecenia pozabiegowe. Ich prawidłowe zastosowanie, przyspiesza proces gojenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Informujemy pacjenta także o wystąpieniu objawów, które powinny skłonić go do ponownej wizyty w naszym gabinecie.