Dewitalizacja i ekstyrpacja. Dwie metody leczenia kanałowego. Czym się różnią?

28.07.2023

Ekstyrpacja – nowoczesna i szybka metoda leczenia kanałowego

 

Leczenie kanałowe w jeden dzień? Kto nie chciałby skorzystać z takiej możliwości. Na szczęście taka forma leczenia nie jest wyłącznie marzeniem, gdyż wykonanie całego zabiegu endodontyznego w jeden dzień jest całkowicie możliwe. Do metod, które pozwalają na przeprowadzenie leczenia stomatologicznego, nawet podczas jednej wizyty, zalicza się ekstyrpację. Ta forma leczenia stosowana jest przy użyciu mikroskopu pozwalającego na przybliżenia kilkukrotnie wnętrza zęba i dokładne jego oczyszczenie.

Cały proces leczenia kanałowego z użyciem specjalistycznego sprzętu tj. mikroskop to wysoka skuteczność zabiegu i zminimalizowanie ryzyka powikłań. Miazga, gdzie występuje stan zapalny jest w całości usuwana, co przekłada się na dokładne opracowanie kanałów zęba. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w niektórych przypadkach ogólnym.

Leczenie zawsze poprzedzone jest przeprowadzeniem dokładnego wywiadu z pacjentem i niezbędnych badań m.in. rtg zęba. Diagnostyka pozwoli na sprawdzenie dokładnego stanu zdrowia oraz dopasowanie odpowiedniego leczenia. Korzystanie z takich metod leczenia sprawia, że cały ten proces jest bardziej komfortowy dla pacjenta, a jakość zabiegu jest na najwyższym poziomie.

 

Dewitalizacja – tradycyjna metoda leczenia kanałowego znana od bardzo dawna

 

Leczenie kanałowe jeszcze kilka lat temu, zawsze poprzedzane było zatruciem zęba, czyli dewitalizacją. Niestety taka forma leczenia sprawiała, że proces ten rozciągał się na kilka wizyt, co wpływało na niekorzyść pacjentów. Stomatolog nakładał specjalny preparat, przez który dochodziło do obumarcia miazgi. Trucizna, bo tak potocznie jest nazywana, usuwana była z zęba po około 7-14 dniach. Należy zaznaczyć, że pacjenci po zatruciu zęba jeszcze przez pewien czas mogli odczuwać ból. Po przeprowadzeniu tej czynności dentysta dopiero mógł przystąpić do usunięcia martwej miazgi, czyli oczyszczenia zęba i wypełnienia kanałów. Ostatni etap kończący leczenie to założenie plomby.

Takie leczenie jeszcze do niedawna było standardem w gabinetach dentystycznych. Oczywiście miało to na celu wyleczenie zęba i uratowanie go przed utratą, jednak po zakończeniu takich zabiegów nie było się bez powikłań. Dewitalizacja to mniej dokładna forma leczenia kanałowego, dlatego zdarzało się, że konieczny był kolejny zabieg.

Dewitalizacja, pomimo że jest już mało popularna i coraz częściej stomatolodzy oferują zabieg pod mikroskopem to wciąż, można spotkać się ze stosowaniem trucizn.

 

Bądź świadomy wykonywanych zabiegów dentystycznych!

 

Masz świadomość tego, że wiele gabinetów dentystycznych oferuje swoje usługi. Problem pojawia się w chwili, gdy musisz wybrać konkretne miejsce. Tutaj niezwykle ważna jest wiedza dotycząca zabiegów, jakie może zaoferować specjalista. Wybór gabinetu, gdzie wykorzystywane są nowoczesne urządzenia oraz przeprowadzane zabiegi na wysokim poziomie, to najważniejszy aspekt, dotyczący leczenia stomatologicznego.

W przypadku wizyt prywatnych pacjent może liczyć na fachowe podejście i nowe metody leczenia, co niestety nie zawsze jest zagwarantowane podczas zabiegów refundowanych.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.