Czym się różni dentysta od stomatologa?

28.07.2023

Dentysta i stomatolog – o co tutaj chodzi i czym różnią się te pojęcia? 

 

Z pewnością nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się, jaka jest różnica pomiędzy określeniem dentysta i stomatolog. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ponieważ wiele osób nie widzi tu żadnej istotnej różnicy. A jednak! Głównym czynnikiem wpływającym na to, czy mamy do czynienia z dentystą, czy stomatologiem jest rok ukończenia przez specjalistę studiów na kierunku stomatologii. Warto dodać, że doprecyzowanie tego, kiedy, jakie pojęcie było używane niekiedy powodowało pewne zamieszanie.

Dentysta to określenie, które jest znane od bardzo dawna i było używane do końca XX wieku, gdzie następnie w roku 1996 nazwę tę zmieniono na stomatologa. Należy zauważyć, że w latach 2002 doszło do kolejnej znaczącej zmiany. Od tej pory każda osoba, która ukończy studia na kierunku stomatologii zgodnie z obowiązującymi przepisami nazywana jest lekarzem dentystą.

Każde z pojęć ma swoją historię powstania, a więc nie są to przypadkowe i wymyślone nazwy, ponieważ pochodzą one od języka łacińskiego i greckiego. Dentysta to pojęcie wywodzące się z języka łacińskiego. Chodzi tutaj o słowo „dens” oznaczające w języku polskim „ząb” Nazwa stomatolog pochodzi z języka greckiego. Tu obserwuje się połączenie dwóch pojęć tj.:” stoma” – usta i „logia” - nauka.

 

Czy tytuł osoby kończącej studia stomatologiczne wpływa na świadczone usługi?

 

Zarówno dentysta, jak i stomatolog zajmują się diagnozą oraz leczeniem chorób zębów, tkanek miękkich, a także szczęki. Taki specjalista wykonuje również zabiegi związane z profilaktyką m.in. usuwaniem kamienia. Ukończenie studiów stomatologicznych bez względu na to, czy miało miejsce przed 2002 rokiem, czy po roku 2002, daje takie same uprawnienia do wykonywania zawodu. Oznacza to, że zarówno stomatolog, jak i dentysta posiadają tak samo specjalistyczną i fachową wiedzę w dziedzinie stomatologii.

Tu jedyną różnicą jest tylko czas ukończenia nauki, a więc nie znajdziemy w tej kwestii żadnych istotnych zamian, zwłaszcza gdy chodzi o jakość i zakres świadczonych usług. Zaangażowanie i podejście do pacjenta zawsze  musi być na jak najwyższym poziomie, dlatego nie ma znaczenia, czy udamy się do dentysty, czy do stomatologa.

 

Czy można stosować określenie stomatolog i dentysta zamiennie?

 

Nie ma znaczenia, jaki dokładnie tytuł będzie miał specjalista, do którego się udamy, gdyż liczą się tu przede wszystkim umiejętności, wiedza i jakość oferowanych przez gabinet usług. Nazwy te mogą być bez problemu stosowane zamiennie, z czym można się często spotkać, szukając gabinetu stomatologicznego.

Jak już wiadomo formalnie wpływ na to, jak będzie określana osoba, która ukończyła studia stomatologiczne, uzależniona jest od czasu ukończenia szkoły, a więc ten aspekt decyduje, czy będzie to „lekarz stomatolog”, czy „lekarz dentysta”. Stosowanie nazw zamiennie ma również miejsce wśród pacjentów. Osoby te nie zwracają uwagi na to, jak dokładnie określany jest specjalista i zazwyczaj nigdy nie zastanawiały się, czy istnieje tutaj jakaś znacząca różnica.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.