Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć?

31.08.2023

. Jeżeli zauważyłeś u siebie odsłonięte szyjki zębowe, dowiedz się, jak wygląda proces leczenia i dlaczego trzeba niezwłocznie skorzystać tutaj z pomocy specjalisty?

 

Jak wygląda leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?

 

Proces leczenia odsłoniętych szyjek zębowych uzależniony jest w dużej mierze od stopnia zaawansowania tego problemu. Oczywiście najczęściej za stan ten odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej. W takim przypadku stomatolog dokładnie oczyszcza zęby poprzez usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu.

Następnie bardzo ważnym zabiegiem jest także zabezpieczenie zębów fluorem. Pozwala to na ochronę przed rozwojem próchnicy i dodatkowo zmniejsza wrażliwość zębów. Aby proces leczenia przebiegł prawidłowo i nie doszło do ponownego odsłonięcia szyjek zębowych, ważna jest tu również współpraca pacjenta.

Jeśli powyższe metody nie pomogą specjalista może zdecydować o wypełnieniu odsłoniętych miejsc materiałem kompozytowym. Ponadto postępujące cofanie się dziąseł, czyli recesja może być leczona z zakresu chirurgii plastycznej. Ostatnią równie popularną metodą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego. Ma to miejsce, gdy przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych jest wada zgryzu. Wtedy stomatolog zaleca aparat ortodontyczny, w celu pozbycia się problemu i dodatkowo poprawy wyglądu uzębienia.

 

O czym musi pamiętać pacjent w procesie leczenia odsłoniętych szyjek zębowych?

 

Jak już zostało to wcześniej wspomniane ważne jest tu działanie pacjenta. Po zabiegu oczyszczania zębów przez stomatologa, koniecznie trzeba zadbać o stan jamy ustnej. Jednorazowa wizyta w gabinecie dentystycznym niestety nie spowoduje, że pozbędziesz się problemu na zawsze. Istotne jest tu regularne czyszczenie zębów za pomocą miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty. Co więcej, sama szczoteczka również nie jest tutaj wystarczająca!

Zęby każdego dnia powinny być dokładnie czyszczone. W tym przypadku niezbędna jest nić dentystyczna pozwalająca oczyścić miejsca trudno dostępne dla szczoteczki. Świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej irygatory. Stomatolodzy zalecają również stosowanie płukanek przeznaczonych dla osób ze stanami zapalnymi.

Należy zauważyć, że ulgą w nieprzyjemnych dolegliwościach spowodowanych odsłonięciem szyjek zębowych jest zmiana diety. Unikanie zimnych i gorących potraw, kawy, herbaty, słodyczy, napoi gazowanych, czy owoców cytrusowych z pewnością wspomoże proces leczenia.

 

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych zawsze pod okiem specjalisty!

 

Jeśli dotknął Cię problem odsłoniętych szyjek zębowych, powinieneś mieć świadomość tego, iż samodzielne próby leczenia nie przyniosą tutaj żadnych rezultatów. W takiej sytuacji stan uzębienia może się pogorszyć i doprowadzić do znacznie poważniejszych komplikacji. Nieleczenie odsłoniętych szyjek zębowych po pewnym czasie prowadzi do powstania próchnicy w miejscach, które zostały odsłonięte. Niestety w takim przypadku zarówno ząb, jak i widoczny korzeń są bardziej narażone na powstawanie ubytków.

Leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty. W momencie, kiedy jedna metoda nie pomoże stomatolog od razu, wdroży inne bardziej skuteczne rozwiązania. Będąc pod opieką dobrego gabinetu dentystycznego, zyskasz pewność, że leczenie wykaże skuteczność, a stan zębów ulegnie znacznej poprawie.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.