- Czym jest bonding zębów?
- Jakich efektów spodziewać się po bondingu zębów?
- Kiedy zdecydować się na bonding zębów?
Bonding zębów – czym jest?
Stomatologia estetyczna przynosi sporo możliwości, pośród których znajduje się choćby bonding zębów. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu specjalnych żywic kompozytowych, po które dentyści sięgają również podczas leczenia ubytków powstałych w wyniku próchnicy. Niewątpliwie jest to dość prosta, nieinwazyjna metoda, na którą może zdecydować się większość osób. W żaden sposób nie narusza ona struktury szkliwa, nie jest konieczne szlifowanie zębów i nie wymaga głębokiej ingerencji w nie.
Podczas bondingu wykorzystuje się adhezję. Jest to zjawisko polegające na tym, że warstwy materiałów kompozytowych przylegają do siebie ściśle poprzez oddziaływania międzycząsteczkowe. Pozwala to na uzyskanie nietrwałych wiązań chemicznych, dzięki którym kompozyt z żywicy mocno i stabilnie przylega do powierzchni zęba i nie wymaga jej szlifowania. Zabieg bonding zębów cieszy się sporym zainteresowaniem także z uwagi na szybkość jego wykonania. W wielu przypadkach wystarczy wyłącznie jedna wizyta, by uporać się z nieestetycznymi przerwami czy kształtem zębów. Najczęściej jednak mowa o od 2 do 4 spotkaniach w gabinecie dentystycznym.
Jakich efektów spodziewać się po bondingu zębów?
Zabieg, jakim jest bonding zębów, stanowi świetny wybór dla osób, które chcą odbudować powierzchnię zębów czy przywrócić ich zdrowy wygląd poprzez pokrycie przebarwień. To właśnie dzięki niemu łatwo zyskasz estetykę uśmiechu, nawet jeśli borykasz się ze zniekształconymi czy złamanymi koronami. Bonding to technika polegająca wyłącznie na drobnych preparacjach. Wypełnienie kompozytowe ściśle łączy się z tkankami twardymi zęba, dzięki czemu uzyskany efekt jest naturalny, a sam zabieg bezpieczny i nieinwazyjny. Decydując się na bonding, warto wybrać doświadczonego stomatologa, który wykorzystując wiedze i doświadczenie, odbuduje zęby, by dopasowały się do zgryzu i wyglądu twarzy.
Kiedy zdecydować się na bonding zębów?
Jeśli chodzi o wskazania do zabiegu, to na bonding zębów decydują się głównie osoby borykające się z niewielkimi problemami z uzębieniem. To metoda, która umożliwia szybką i skuteczną walkę z nierównymi zębami czy rozmaitymi pęknięciami. Jednym ze wskazań jest choćby ukruszenie bądź złamanie zęba. Można to łatwo zamaskować, sięgając właśnie po żywicę kompozytową. Bonding pozwala również zniwelować nieestetyczne przebarwienia. Dodatkowo odbudowa poprzez kompozyt to rozwiązanie na pozbycie się diastemy bądź jej zmniejszenie czy ogólne usunięcie szpar między zębami, które prezentują się mało estetycznie i często obniżają pewność siebie.