Co oznacza krwawienie podczas szczotkowania zębów? O paradontozie

15.01.2020

 

Krwawienie z dziąseł to objaw, który powinien zaniepokoić każdego z nas i to niezależnie od tego, czy pojawia się podczas szczotkowania zębów czy też samoistnie. Najczęstszą jego przyczyną jest zapalenie przyzębia, znane powszechnie jako paradontoza. To poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Zaniedbanie jej leczenia może skutkować nie tylko zmianami w jamie ustnej, ale również przykrymi konsekwencjami dla całego organizmu. Jak zatem zapobiec paradontozie, rozpoznać ją i walczyć z jej objawami?

 

Codzienna dbałość o higienę, czyli profilaktyka

 

Choć schorzenie to może mieć również podłoże genetyczne, najczęściej odpowiadają za nie bakterie zasiedlające naszą jamę ustną. Przyczyną ich namnażania i negatywnego wpływu na stan zdrowia jest złe czyszczenie. Zbyt rzadkie lub nieumiejętne mycie, rezygnacja z używania nici dentystycznych, palenie papierosów, picie alkoholu, a także takie choroby jak cukrzyca czy reumatyzm - to tylko niektóre z czynników sprzyjających paradontozie. Jej najpowszechniejsze objawy to wspomniane już krwawienie, zaczerwienienie, opuchlizna, pojawienie się ropnej wydzieliny i nieprzyjemny zapach z ust. Z czasem dziąsła mogą się cofać, a szyjki zębowe stawać się odsłonięte. Na tym etapie z niepokojem zaczynamy obserwować, że nasze zęby zaczynają się ruszać. Zróbmy wszystko, aby nie doprowadzić do tego momentu, wdrażając wcześniej odpowiednią terapię.

 

Jak leczyć zapalenie przyzębia? Skuteczne metody walki z chorobą

 

Pierwszym krokiem jest diagnoza, którą nawet w początkowej fazie może postawić dobry dentysta. Dlatego warto co pół roku kontrolować stan jamy ustnej, aby wychwycić ewentualne zmiany. Gdy bakterie zaatakują, podstawowe zabiegi higieniczne w domowych warunkach mogą okazać się niewystarczające. Dobrym rozwiązaniem jest regularne usuwanie kamienia i osadu w gabinecie stomatologa, co pozwoli na redukcję ich ilości i uchroni nas przed stanem zapalnym. W bardziej zaawansowanych stadiach paradontozy wykonuje się oczyszczanie kieszonek dziąsłowych (również przy użyciu lasera i ultradźwięków), a także zabiegi chirurgiczne, które pozwalają zregenerować tkanki, głęboko oczyścić korzenie zębów oraz ograniczyć ich ruchomość. Pomocne mogą okazać się szyny, które sprzyjają stabilizacji.

 

Zdrowe dziąsła na wagę złota, czyli jak stan uzębienia wpływa na organizm

 

Pamiętajmy, że paradontoza nie jest chorobą wyłącznie osób starszych. Może ona dotknąć również młodzież i dzieci, powodując uszkodzenie, a nawet utratę zębów. Dbałość o ich stan to nie tylko mechaniczne, szybkie umycie szczoteczką. Miejsce zetknięcia musi podlegać gruntownemu oczyszczaniu, ponieważ to tam gromadzą się liczne drobnoustroje tworzące płytkę nazębną. To dlatego tak ważne jest usuwanie kamienia przez dentystę - samodzielne czyszczenie może okazać się za mało skuteczne i prowadzić do rozwoju choroby. Zdarza się, że skutkiem nieleczonego schorzenia są zmiany miażdżycowe i zakrzepowe, a nawet przedwczesny poród. Dbałość o stan dziąseł to nasz obowiązek. Pamiętajmy, że odpowiednio wczesne wykrycie paradontozy pozwala zminimalizować jej skutki, a nawet całkowicie ją wyleczyć.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.