- Kiedy leczy się zęby ozonem?
- Przeciwskazania dla ozonoterapii
Kiedy leczy się zęby ozonem?
Mieszanka ozonu z tlenem stanowi coraz popularniejszą metodę leczenia zębów. To, innymi słowy, ozonoterapia, która ma spore zastosowanie w stomatologii. W tym obszarze najczęściej wykorzystuje się ją w postaci specjalnych kąpieli tlenowo-ozonowych czy też płukanek płynami ozonowymi. W pozostałych dziedzinach medycyny można wykonywać nawet zastrzyki z ozonem, które aplikowane są dożylnie, podskórnie czy domięśniowo.
Zabieg ozonoterapii jest chętnie wybierany przez dentystów z uwagi na swoją skuteczność, ale także fakt, że jest on całkowicie bezbolesny. Ozon jest podawany przy użyciu nakładki, która szczelnie obejmuje ząb. Najpierw usuwa on bakterie czy inne czynniki chorobotwórcze, a potem utwardza tkanki zęba.
Warto wiedzieć, że ozonoterapia ma szerokie zastosowanie, ale dziś jest najczęściej wykorzystywana do bezbolesnego i efektywnego leczenia próchnicy, jak i leczenia kanałowego zęba. To ważne, szczególnie w kontekście dzieci, które często boją się wizyt u stomatologa z uwagi na ryzyko pojawienia się dyskomfortu. Jeśli szukasz sposobu na skuteczne uporanie się z próchnicą i jednocześnie szybkie, leczenie ozonem to strzał w dziesiątkę. Pozwala ono na usunięcie aż 99,9% bakterii, które powodują tę nieprzyjemną chorobę zębów.
W tym przypadku nie powinno się odkładać terapii na później, ponieważ ma ona sens na początku rozwoju próchnicy. Wyłącznie wtedy można ją stosować. Ponadto ozonoterapia jest wybierana przez stomatologów do leczenia zapaleń dziąseł, miazgi zębowej czy też aft. To również metoda stosowana w przypadku dzieci jako działanie profilaktyczne. To świetna alternatywa dla wszystkich osób, które boją się bólu i szukają zamienników dla tradycyjnych metod leczenia.
Ozonoterapia to mnóstwo korzyści. Ma działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Zwiększa natlenienie tkanek, skutecznie przyspiesza ich regenerację. Ponadto działa przeciwbólowo oraz antyseptycznie. Dodatkowo zatrzymuje ona przedłużone krwawienie, które może pojawić się po różnych zabiegach – np. ekstrakcji zęba.
Przeciwskazania dla ozonoterapii
Leczenie przeskakującej żuchwy jest bardzo ważne, głównie dla samego pacjenta i jego samopoczucia. Proces leczenia uzależniony jest od indywidualnego przypadku pacjenta. Duże znaczenie ma tu również przyczyna przeskakującej żuchwy, która też ma wpływ na formę leczenia, która będzie zastosowana.
O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje wyłącznie specjalista po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. Trafne postawienie diagnozy to podstawa, dlatego niezbędne może okazać się tutaj RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Do metod leczenia przeskakującej szczęki, zalicza się:
- Eliminację wad zgryzu, jeśli jest to głównym problemem przeskakującej szczęki
- Noszenie szyn relaksacyjnej, dzięki czemu stabilizacja żuchwy będzie zdecydowanie większa
- Odciążenie stawu poprzez zmianę diety na tę bardziej miękką i zmniejszenie aktywności mięśni szczęki
W wielu przypadkach dobrym wyborem jest też leczenie pod okiem fizjoterapeuty poprzez zastosowanie specjalnych ćwiczeń, czy masażu. Tutaj zalecone mogą zostać także ćwiczenia, które pacjent będzie musiał wykonywać sam w domu. Regularność jest tu zatem bardzo ważna, jeżeli chodzi o leczenie przeskakującej żuchwy właśnie w taki sposób. Każda z wyżej wymienionych metod leczenia może okazać się skuteczna, jeśli pacjent będzie sumiennie stosował się do zaleceń specjalisty.