Objawy paradontozy, których nie możesz zlekceważyć

05.07.2021

Objawy paradontozy, których nie możesz zlekceważyć

 

Paradontoza jest chorobą, która zazwyczaj pojawia się podstępnie. Jej pierwsze objawy bywają niezauważalne, w związku z czym często osoby potrzebujące pomocy medycznej zgłaszają się do stomatologa zbyt późno. A nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do utraty zębów!

Ta przewlekła choroba atakuje tkanki przyzębia. Pojawia się u wielu osób w wieku dojrzałym, które zaniedbują pełną higienę jamy ustnej i mają nienajzdrowsze nawyki żywieniowe. Często też predyspozycje do jej rozwoju dziedziczy się genetycznie. Jak więc ją rozpoznać, aby zareagować jak najwcześniej? Oto kilka objawów sugerujących, że wizyta u dentysty powinna odbyć się bezzwłocznie.

 

1. Opuchlizna i zaczerwienienie

 

Wygląd dziąseł jest pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić. Te zdrowe są jasnoróżowe, mocno przylegają do korzeni. Te zaatakowane przez paradontozę są zaczerwienione i obrzęknięte. Często zaczynają się również cofać. Wskutek obniżenia linii dziąseł dochodzi do odsłonięcia tych struktur, które zazwyczaj są pokryte tkanką miękką. Między szyjkami zębów dostrzec można wtedy charakterystyczne trójkąty, czyli puste przestrzenie, a zęby mają wydłużony kształt.

 

2. Krew podczas szczotkowania

 

Tak zwany objaw różowej szczoteczki powinien od razu zaalarmować. Jeśli podczas codziennej higieny obserwujemy regularne krwawienie, to znaczy, że stan zapalny spowodował rozpulchnienie dziąseł, które teraz podatne są na urazy.

Warto tutaj wspomnieć, że właściwa higiena jest najlepszym sposobem na powstrzymanie paradontozy. Szczotkowanie dwa razy dziennie, korzystanie z nici dentystycznej, używanie płynu do płukania ust - absolutnie nie wolno z tego rezygnować!

 

3. Nieświeży zapach z ust

 

Jeśli niezależnie od poziomu utrzymywanej higieny czy zdrowej diety zmagasz się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust, to prawdopodobnie objaw choroby dziąseł. Journal of International Society of Preventive Community Dentistry w swoim badaniu wykazał, że w 80 procentach przypadków takie schorzenie występuje właśnie w towarzystwie tego objawu.

Paradontoza wywołuje procesy gnilne, które odpowiadają za nieświeżą woń. Jeśli czujesz przykry posmak w ustach lub obserwujesz ropną wydzielinę między zębami, to najwyższy czas, żeby udać się do stomatologa.

 

4. Nadwrażliwość

 

Opuchnięte dziąsła są oczywiście bardzo tkliwe. Mogą boleć podczas nitkowania oraz przy dotyku, a odsłonięte przez chorobę korzenie zębów wywołują nadwrażliwość. Na tym etapie paradontozy jedynym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczna interwencja, dlatego lepiej podjąć leczenie najszybciej, jak to tylko możliwe.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.