Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

01.04.2022

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty

 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest wielkim wydarzeniem zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania i podejścia, aby nie wywołać niepotrzebnie złych emocji. Dla dorosłych wyzwaniem jest nie tylko zadbanie o komfort psychiczny ich pociechy, ale także wybór momentu, kiedy tak naprawdę pójść z nią pierwszy raz do stomatologa. 

 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - kiedy powinna się odbyć?

 

Kiedyś rodzice niezbyt chętnie wybierali się ze swoimi pociechami do dentysty. Najczęściej pierwsza tego typu wizyta w gabinecie stomatologicznym miała miejsce, gdy u dziecka pojawiły się już wszystkie zęby stałe. Dziś nawyki znacząco się zmieniają i to na korzyść malucha - zarówno mając na uwadze jego zdrowie, jak i spokój związany z oswojeniem się z fotelem dentystycznym.

Dlatego stomatolodzy rekomendują, aby pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka odbyła się jeszcze w pierwszym roku jego życia - pomiędzy 6 a 12 miesiącem. Choć dla wielu osób to zaskakująco wczesny moment, ponieważ dopiero pojawiają się pierwsze ząbki mleczne, jest to niezwykle istotne, aby o nie zadbać od chwili wyrzynania się. Poprawne dbanie o uzębienie mleczne, unikanie ich zbyt wczesnej utraty, a także dalsze kontrolowanie zębów stałych i zgryzu są bardzo ważne. Dzięki temu maluch uniknie nieprzyjemnych chorób, przyzwyczai się do dentysty i nie będzie się go bać. W zależności od indywidualnych wskazań lekarza, wizyty kontrolne powinny odbywać się co około 4 miesiące - wszystko z uwagi na to, że dynamika zmian, jakie pojawiają się w jamie ustnej malucha, jest większa niż w przypadku dorosłych.

 

Kontrola u stomatologa od najmłodszych lat dziecka - dlaczego warto?

 

Wczesne wizyty kontrole u dentysty, na jakie decydują się rodzice przychodzący ze swoimi pociechami, to bardzo dobry pomysł, który niesie za sobą wiele korzyści. Lekarz regularnie sprawdza, czy ząbki są zdrowe, a ich rozwój przebiega poprawnie. Podczas badań oceniany jest również stan szkliwa. Także rodzice wynoszą coś dla siebie - cenną wiedzę na temat profilaktyki próchnicy, higieny, diety dzieci i leczenia wad zgryzu. Nie warto odkładać tego typu wizyt w nieskończoność, ponieważ może się okazać, że popełnianych jest sporo błędów, mających negatywny wpływ na rozwój pociechy. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Jak wyglądają pierwsze wizyty dziecka u dentysty?

 

Podczas pierwszej wizyty u stomatologa lekarz sprawdza ogólny stan jamy ustnej dziecka. Kontroluje wyrznięte zęby, a także odpowiada na pytania rodziców, którzy mogą mieć wątpliwości dotyczące ząbkowania czy poprawnego dbania o higienę. To bardzo ważny moment, ponieważ dentysta będzie miał okazję ukierunkować rodziców i przygotować dziecko do kolejnych wizyt. Warto podjąć temat choćby próchnicy butelkowej, która dotyka maluchy czy doboru odpowiedniej pasty oraz szczoteczki do zębów. Jeśli okazuje się, że dziecko późno ząbkuje, nie warto odwlekać wizyty u lekarza w czasie, a udać się jak najszybciej, by nie lekceważyć niepokojących objawów.

Dentyści bardzo często oferują tzw. wizytę adaptacyjną, która stanowi świetny sposób, aby nieco starsze dziecko poznało lekarza, jego pracę, dowiedziało się, jak wygląda kontrola. To skuteczne rozwiązanie, które zamiast straszyć malucha przed fotelem dentystycznym, zachęca je. To obustronna korzyść, która wpłynie pozytywnie na współpracę podczas wizyt.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.