Dolegliwości ósemek. Trzy powody, aby je usunąć

25.08.2021

Dolegliwości ósemek. Trzy powody, aby je usunąć

 

O ósemkach często słyszy się, że lepiej je usunąć. Wyrzynając się, potrafią sprawić ból i dyskomfort, dlatego pacjenci chcą jak najszybciej pozbyć się problemów, nawet bez konkretnych wskazań do ekstrakcji. Nie zawsze jest to najlepsze podejście, ponieważ czasami trzeba brać też pod uwagę ryzyko powikłań.

Kiedy więc przychodzi czas na usunięcie kłopotliwych trzonowców? Oto trzy konkretne sytuacje, w których należy udać się do chirurga stomatologicznego. A o przeprowadzaniu zabiegu przeczytasz tutaj: http://vital-dent.pl/chirurgia-stomatologiczna.

 

Po pierwsze – kiedy nie ma miejsca

 

Ósemki pojawiają się w wieku dojrzałym. Wtedy wszystkie zęby stałe są już wyrżnięte i mają swoje ustalone pozycje. Kiedy trzeci trzonowiec, dość spory zresztą, próbuje również zająć swoje miejsce w szeregu, naciska na nerwy oraz sąsiadów, powoduje ból i utrudnia higienę w tamtym rejonie. W takiej sytuacji zachowanie ósemki przyniesie więcej szkody niż pożytku, w związku z tym zaleca się ekstrakcję.

Konieczne są regularne konsultacje i monitorowanie stanu uzębienia. Kiedy w trakcie badania wyjdzie na jaw, że zęby mądrości będą sprawiać problemy, wykonuje się zabieg. Ponieważ wyrzynają się jako ostatnie, to często z dużą siłą próbują stworzyć dla siebie miejsce. Mogą wtedy prowadzić do skrzywienia reszty uzębienia, czyli zniweczenia np. wszelkiej terapii ortodontycznej, która miała miejsce wcześniej.

Niekiedy ósemka rośnie bardzo powoli, jest zatrzymana w kości lub wzrasta krzywo. W takiej sytuacji odczujemy bóle w stawie żuchwowo-skroniowym, utrudnione mówienie lub przeżuwanie. Koniecznie należy udać się wtedy do stomatologa.

 

Po drugie – kiedy sprawiają ból

 

Zatrzymanie ósemki to powód chronicznego bólu. Ząb wywołuje tkliwość i obrzęk oraz opuchnięcie dziąsła w tylnej części łuku zębowego. Jeśli diagnostyka radiologiczna w gabinecie stomatologicznym potwierdzi diagnozę, to leczeniem będzie oczywiście ekstrakcja.

 

Po trzecie – gdy zagrażają dziąsłom

 

O tym, jak ważne są zdrowe dziąsła, pisaliśmy już w wielu artykułach. Są one podporą całej jamy ustnej, a nieprawidłowo wzrastający ząb mądrości powoduje obrzęk i opuchliznę. Wtedy instynktownie unikamy szczotkowania tego miejsca, a to bezpośrednio grozi zachorowaniem na parodontozę lub próchnicę. Bez konsultacji z dentystą się nie obejdzie.

Przy ósemkach występuje także inny problem – kaptur dziąsłowy. Nieleczony stan zapalny przy wyrzynaniu się powoduje powstanie torbieli, która nakrywa już wzrośnięty ząb. W takim miejscu pojawiają się kolejne infekcje, ponieważ pacjent nie może go wyczyścić. Zalecane leczenie to chirurgiczne lub laserowe usunięcie kaptura.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.