Czy szara plomba jest szkodliwa dla organizmu?

02.11.2022

Czym są szare plomby?

Dziś plomby wykonywane są ze specjalistycznego materiału kompozytowego, jednak wcześniej w tym celu korzystano z wypełnienia w postaci amalgamatu stomatologicznego. Ta szara plomba różni się od obecnie stosowanych metod - również z racji wyglądu. Charakteryzuje się ona srebrnym odcieniem, przez co uznawana jest za rozwiązanie mało estetyczne. Rzuca się ona w oczy bardziej niż wszelkie nowoczesne metody. Dlatego też jest wykorzystywana raczej w przypadku zębów bocznych - zarówno tych mlecznych, jak i stałych.

Sam materiał brany do stworzenia plomby jest stopem metali - srebra, rtęci, cyny, cynku oraz miedzi. W zależności od wariantu skład ten może się nieco od siebie różnić. Modele starej generacji wykazywały raczej szkodliwe działanie z racji możliwości uwalniania rtęci. Stąd też pojawiła się potrzeba stworzenia czegoś bezpieczniejszego.

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, ponieważ niektóre z badań wskazują na szkodliwe działanie rtęci na organizm człowieka, a inne zaś przeczą tej teorii. O toksycznym wpływie na zdrowie mówiła w 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, wspominając, że rtęć powoduje choroby autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne. W zależności od liczby wypełnień zastosowanych w jamie ustnej symptomy mogły być różne i o zróżnicowanym nasileniu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych można zaliczyć drażliwość, bóle głowy, osłabienie, problemy przewodu pokarmowego.

Warto mieć na uwadze, że usuwanie tego rodzaju wypełnień musi się odbyć pod okiem wykwalifikowanego dentysty, ponieważ stężenie rtęci wzrasta właśnie podczas zabiegu usuwania wypełnień. Ponadto rtęć jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży oraz samego płodu. Obecne badania oparte o plomby szare nowej generacji nie wskazują na negatywny wpływ amalgamu na organizm.

Co robić z szarą plombą?

Stąd też nie każdy wie, co należy robić z istniejącą już szarą plombą. Jeśli okaże się, że w zaplombowanym zębie rozwija się próchnica, wtedy pojawia się wskazanie do usunięcia wypełnienia amalgamatowego. Z uwagi na jego budowę, nie łączy się on dokładnie ze szkliwem zęba. Materiał ten jest twardy i bardzo wytrzymały, ale niestety w miejscu jego styku z zębem pojawiają się drobnoustroje, które doprowadzają do rozwoju zmian chorobowych.

Nie tylko próchnica jest motywacją do wymiany rodzaju wypełnienia w zębie. Także, gdy jego szczelność się zmniejsza, ale jeszcze nie pojawiła się zmiana chorobowa, należałoby podjąć kroki ku zastosowaniu materiału kompozytowego. Często też szara plomba przyczynia się do rozwoju przebarwień na powierzchni. Jeśli w Twoim przypadku zastosowane były modele starej generacji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by podjąć działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka uwalniania się rtęci.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.