Co na opuchnięte i bolące dziąsła?

31.05.2021

Co na opuchnięte i bolące dziąsła?

 

Opuchnięte dziąsła to dość częsta dolegliwość. Zazwyczaj jest związana z chorobami przyzębia, czyli strukturami otaczającymi ząb. Może też być wynikiem zmian hormonalnych, które mają miejsce w trakcie np. ciąży. Jak sobie zatem radzić z tą dolegliwością? Kiedy musimy skierować się do stomatologa?

 

Opuchnięte dziąsła

 

Higiena w przypadku jamy ustnej to kwestia rzutująca na każdy aspekt zdrowia. Prawidłowe szczotkowanie to prewencja próchnicy, ale także i chorób dziąseł. Musimy zatem dbać o używanie odpowiedniej szczoteczki do zębów, o stosowanie nici dentystycznej, a do tego również płynów do płukania ust. Źródłem opuchlizny może być bowiem niewłaściwa higiena - rozwój bakterii wywołuje zapalenie dziąseł.

Innym czynnikiem może być styl życia, np. dieta bogata w węglowodany, nadużywanie słodyczy, palenie papierosów. Cukrzyca i choroby układu krążenia również wywołują opuchliznę, podobnie jak źle wykonane uzupełnienia protetyczne.

Gospodarka hormonalna wywołuje tego typu problemy u kobiet w ciąży lub miesiączkujących. Wynika to z tego, że wzrost hormonów, takich jak estrogen, progesteron, testosteron, ma negatywny wpływ na stan jamy ustnej nawet wtedy, kiedy zachowujemy odpowiednią higienę. Spuchnięte dziąsła dokuczają zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Problem powinien samoistnie ustąpić po porodzie.

 

Jak rozpoznać problem?

 

Opuchnięte dziąsła są rozpulchnione, ich poziom się unosi, a korony zębów ulegają skróceniu. Obserwujemy także inny kolor. Zdrowe dziąsła mają barwę jasno-różową. Chore są zaczerwienione: mają barwę czerwoną, a nawet bordową. Często opuchliźnie pojawia się ból, nadwrażliwość. Często obserwuje się również krwawienie podczas szczotkowania. Zwróć uwagę, czy ślina, którą wypluwasz, nie ma różowawego zabarwienia. Nieleczona dolegliwość powoduje również rozchwianie zębów. Często obserwuje się także nieprzyjemny zapach z ust.

 

Jak sobie z tym radzić?

 

Jeśli problem nie dokucza Ci zbyt mocno, możesz zastosować domowe sposoby. Warto jednak skorzystać z porady stomatologa (specjalista od dziąseł to periodontolog). Profesjonalista pomoże ustalić źródło problemu. Może np. usunąć kamień nazębny, jeśli jest przyczyną opuchlizny. Wdroży również odpowiednie leczenie i przepisze właściwe leki.

Możesz skorzystać również z:

  • płukanek antyseptycznych,
  • past do zębów dedykowanych temu problemowi, które załagodzą dolegliwości,
  • irygatorów do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • żeli przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.