- Czym jest aparat retencyjny?
- Jak wygląda aparat retencyjny?
- Jak długo nosić aparat retencyjny?
Czym jest aparat retencyjny?
Dla wielu osób pojęcie „aparat retencyjny” może być nowością i sporym zaskoczeniem. Czym w końcu jest ta retencja i dlaczego tak wiele się o tym mówi. Retainer, bo tak można nazywać tego typu aparat, jest specjalistycznym urządzeniem, które pozwala na utrwalenia efektów uzyskanych w trakcie całego procesu leczenia ortodontycznego. Korzystają z niego prawie wszyscy pacjenci decydujący się na aparat czynnościowy. Jest to ważne, ponieważ ortodonci podkreślają istotę retencji – czynności mającej na celu stabilizację uzębienia już po korekcie. Wszystko po to, aby po zdjęciu aparatu stałego, zęby nie powróciły do poprzedniego ułożenia. Retencja jest istotna, by nie zaprzepaścić trudu włożonego w leczenie. Tutaj warto podkreślić, że jest ona niemal niezbędna w przypadku dorosłych osób, które miały przez większość życia.
Jak wygląda aparat retencyjny?
Aparat retencyjny może występować w postaci stałej oraz ruchomej. W tym pierwszym przypadku wykonywana jest specjalna szyna retencyjną dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta i przytwierdzana w stabilny i bezpieczny sposób do zębów od ich wewnętrznej strony. W niektórych przypadkach jest ona użytkowana dożywotnio, dlatego umieszcza się ją w specjalnym rowku, który przygotowywany jest w szkliwie. Z kolei, jeśli aparat retencyjny ma zostać zdjęty po kilku miesiącach, wtedy ortodonci wykorzystują bardzo cienki drut, który przytwierdza się za pomocą kleju. Oczywiście jest także opcja w postaci aparatu retencyjnego ruchomego. Wtedy pacjenci sięgają po niego albo w dzień, albo w nocy – zależnie od tego, co oszaleć lekarz. Mają one akrylową płytkę oraz klamry.
Jak długo nosić aparat retencyjny?
Nie ma jednej reguły na to, jak długo powinno się nosić aparat retencyjny. Tak naprawdę to kwestia indywidualna i uzależniona od potrzeb pacjenta. Zawsze ortodonta szczegółowo określa zarówno plan leczenia aparatem ortodontycznym, jak i retencyjnym. Mówi się jednak, że takim minimalnym okresem, który trzeba zachować, jest połowa czasu, kiedy noszony był aparat ortodontyczny. Dla przykładu, jeśli proces prostowania zębów trwał dwa lata, to retainer powinien być noszony przez około rok. Nie stanowi to sztywnej reguły, a zalecenie – niektórzy noszą go nawet dożywotnio, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego dobrego ortodonty, który będzie w stanie nam pomóc w świadomy i skuteczny sposób.