Maskowanie brakujących zębów

Brakujące zęby, zwłaszcza z przodu zawsze stanowią duży problem. Tłumimy uśmiech i unikamy kontaktów społecznych. Brzydki uśmiech niestety niekorzystnie wpływa również na nasze samopoczucie i to, jak zachowujemy się w towarzystwie. Poznaj najlepsze metody pozwalające na maskowanie brakującego uzębienia.

 

  • Jakie są konsekwencje braków w uzębieniu?
  • Najlepsze metody uzupełnienia uzębienia
  • Jak prawidłowo dbać o nowe uzębienie?

Jakie są konsekwencje braków w uzębieniu?

Zarówno brak jednego, jak i kilku zębów może być kłopotliwym problemem. Na szczęście pacjenci nie muszą marzyć wyłącznie o pięknym i białym uśmiechu. Stomatologia oferuje szereg rozwiązań, pozwalających na uzupełnienie brakujących zębów.

Brakujące zęby to nie tylko nieestetyczny wygląd. Stan ten prowadzi do znacznie poważniejszych problemów. Braki w zębach:

  • Utrudniają przeżuwanie pokarmów – w konsekwencji obciążony jest układ pokarmowy, ponieważ trafiają tam duże kawałki pokarmów wymagające trawienia
  • Prowadzą do przesuwania się sąsiedniego uzębienia
  • Przyczyniają się do zmiany kształtu twarzy, zwłaszcza w przypadku braku większej liczby zębów
  • Wpływają na niewyraźną mowę
  • Prowadzą do zaniku kości

Niepełne uzębienie może mieć poważne konsekwencje. Oczywiście można ich uniknąć, decydując się na uzupełnienie brakujących zębów.

Najlepsze metody uzupełnienia uzębienia

Brakujące zęby można uzupełnić za pomocą wielu metod. Szeroka oferta gabinetów stomatologicznych, pozwala na dopasowanie konkretnego sposobu leczenia. Jest to dużym udogodnieniem dla pacjentów, mających szczególne wymagania, jeżeli chodzi o leczenie. Oczywiście pozwala to też na dobranie odpowiedniego leczenia pod względem kosztów. Dzięki temu duża liczba pacjentów może poprawić swój uśmiech i poczuć się zdecydowanie lepiej.

Protezy zębowe

Protezy pozwalają na uzupełnienie jednego lub kilku zębów. Jest to jedno z najpopularniejszych sposobów uzupełnienia brakującego uzębienia. Wyróżnia się protezy ruchome oraz stałe. Te pierwsze pacjent może samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Drugi rodzaj protez mocowany jest na stałe, więc pacjent nie ma możliwości usunięcia protezy. Obecnie protezy zębowe prezentują się naturalnie. Pacjent może się, więc cieszyć ładnym uśmiechem, który będzie prezentować się naprawdę dobrze. Ile kosztują protezy? Koszty uzależnione są tu od wielu czynników. Na cenę tego uzupełnienia zębów wpływa tworzywo, z jakiego zostanie wykonana proteza, rodzaj protezy, ilość braków zębowych. Ceny jednak nie są wygórowane, co pozwala wielu pacjentom odzyskać dawny uśmiech.

Mosty

Mosty zębowe tak samo, jak powyższa metoda mogą być zastosowane w celu uzupełnienia jednego lub kilku zębów. Aby możliwe było zastosowanie tego uzupełnienia protetycznego spełnione, muszą być tu pewne wymagania. W tym przypadku most musi być osadzony na sąsiadujących zębach/implantach. Mostek na zęby mocowany jest na stałe. Aby osadzić mostek zęby stanowiące filar, muszą zostać nieco spiłowane, żeby możliwe było nałożenie na nie korony. Tu również na koszty wpływa materiał wykorzystany do wykonania mostu, czy też ilość brakujących zębów.

Implanty

Uzupełnienie zębów za pomocą implantów to jedna z najdroższych metod. Jest to jednak bardzo trwała metoda uzupełnienia uzębienia. Pierwszy etap leczenia opiera się na wszczepieniu implantu. Następnie miejsce to musi się wygoić. Ostatnim krokiem jest nałożenie korony na implant. To uzupełnienie wygląda naturalnie i niczym nie różni się od zębów stałych.

Jak prawidłowo dbać o nowe uzębienie?

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej przełoży się na to, jak długo posłuży nam nasze nowe uzębienie. O zęby należy dbać bez względu na to, czy są one stałe, czy też zostały uzupełnione konkretną metodą stomatologiczną.

Dbanie o higienę jamy ustnej obejmuje, m.in.: regularne i dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania, odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i sprawdzanie stanu uzębienia, pozwoli na czas wychwycić nieprawidłowości zarówno związane z nowym uzębieniem, jak i naturalnymi zębami.