czy tytan uczula

W leczeniu stomatologicznym stosuje się wiele różnych tworzyw. Są to materiały wykorzystywane w leczeniu próchnicy, ale też w leczeniu protetycznym, co ma na celu poprawę wyglądu uzębienia pacjenta. Najbardziej znane i często stosowane są implanty wykonane z tytanu. Użyty z produkcji implantów tytan jest wytrzymały i stanowi idealny materiał do implantów. Pojawiają się jednak pewne spekulacje na temat tego, że tytan może uczulać. Jak wygląda to w rzeczywistości i czy tytan uważany za neutralny dla organizmu człowieka faktycznie może uczulać?

 

  • Tytan – czy materiał ten może powodować reakcje alergiczne?
  • Jakie są zalety wykorzystania tytanu w stomatologii?
  • Poznaj objawy reakcji alergicznych na tytan
  • czym powinien pamiętać pacjent po wszczepieniu tytanowego implantu?

 

Tytan – czy materiał ten może powodować reakcje alergiczne?

Tytan znany jest w stomatologii, ale nie jest to jedyna gałąź medycyny wykorzystującej ten rodzaj metalu. Pierwiastek ten określany jest jako hipoalergiczny i biokompatybilny. Badania wykazały, że tytan nie powoduje reakcji alergicznych, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ale także nie działa rakotwórczo. Tytan jest bardzo wytrzymały, co ma ogromne znaczenie w leczeniu protetycznym. Pacjenci oczekują uzupełnień protetycznych, które będą służyły im przez długie lata. Metal ten właśnie na to pozwala przez co jest często wykorzystywany w stomatologii.

Jak więc wygląda kwestia uczuleń na tytan wśród niektórych pacjentów? Czy reakcje alergiczne są tutaj w ogóle możliwe? Wyjaśnijmy, sam tytan nie powoduje reakcji alergicznych. Mogą się one natomiast pojawić w przypadku, gdy zastosowany zostanie wyrób otrzymany ze stopów tytanu. Czym różni się tytan od stopów tytanu? W tym drugim nie mamy do czynienia z czystym tytanem. W stopach tytanu mogą pojawić się inne metale, które to mogą prowadzić do ewentualnych reakcji alergicznych u pacjentów.

Jakie są zalety wykorzystania tytanu w stomatologii?

Tytan jest pierwiastkiem służącym do produkcji implantów tytanowych. Dlaczego akurat ten materiał znajduje tak częste zastosowanie?

Tytan stosowany w stomatologii:

  • jest odporny na urazy mechaniczne,
  • nie ulega zniszczeniu podczas gryzienia,
  • nie jest podatny na działanie kwasów,
  • nie ulega korozji,
  • jest dobrze tolerowany przez organizm, jeśli nie ma domieszek innych substancji,
  • nie jest odrzucany przez organizm.

Pierwsze wykorzystanie tytanu we wszczepionym implancie miało miejsce w 1965 roku. Od tego czasu implanty tytanowe są z powodzeniem wszczepiane u pacjentów. Zabiegi implantologiczne z wykorzystaniem najlepszych materiałów dają gwarancję zadowolenia z leczenia sprawiając, że uśmiech pacjenta jest naprawdę piękny i olśniewający. Chociaż implant znajdujący się w dziąśle nie jest widoczny to odgrywa on ogromną rolę i stanowi podstawę dla korony, czyli widocznej części zęba.

Implanty tytanowy bez problemu integruje się z kością. Dzięki temu proces osteointegracji przebiega bez problemów, pozwalając na trwałe połączenie implantu z kością pacjenta. Zarówno implant, jak i korona pełnią taką samą funkcję, jak stałe uzębienie.

Poznaj objawy reakcji alergicznych na tytan

Jak każdy inny materiał stosowany w stomatologii i tytan może powodować reakcje alergiczne, chociaż występują one bardzo rzadko, co zostało opisane już wcześniej. Pomimo niewielkiej częstotliwości występowania takich reakcji i tak należy wiedzieć, jakie ewentualne reakcje mogą się pojawić.

Reakcja alergiczna na tytan może obejmować:

  • Nieustający ból, nawet po dłuższym czasie od wszczepienia implantu
  • Zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wszczepiania implantu
  • Swędzenie w jamie ustnej
  • Wysypka
  • Pieczenie

Oczywiście istnieją inne alternatywy dla tytanowych implantów, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze są one tak dobre, jak te wykonane z tytanu.

O czym powinien pamiętać pacjent po wszczepieniu tytanowego implantu?

Wszczepienie implantu to ważny krok do uzupełnienia brakujących zębów. U jednego pacjenta może zostać wszczepionych kilka implantów w zależności od ilości brakującego uzębienia. Taki ząb wraz z koroną nie różni się od stałych zębów. Nowe zęby są mocne i odporne na wiele czynników. Co ważne odróżnienie ich od naturalnego uzębienia nie jest możliwe, dzięki czemu pacjent może się swobodnie uśmiechać.

Aby po wszczepieniu implantów nie doszło do powikłań ważna jest nie tylko poprawność przeprowadzonego zabiegu, ale również przestrzeganie pewnych zasad przez pacjenta. Osoba, u której wszczepiono implant, powinna przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i postępować zgodnie ze wskazówkami stomatologa.

Należy też przychodzić na wyznaczone przez specjalistę wizyty. Chociaż prawidłowo przeprowadzony zabieg to gwarancja sukcesu, to jednak pacjent także ma tutaj duży wpływ na ostateczny efekt, jaki zostanie uzyskany.