Zapalenie dziąseł – jak myć zęby, aby dbać o dziąsła?

25.08.2021

Zapalenie dziąseł – jak myć zęby, aby dbać o dziąsła?

 

Dla dziąseł nie ma nic ważniejszego, niż prawidłowa higiena. Nie „jakakolwiek”, ale właśnie prawidłowa. Szczotkując zbyt długo lub w niewłaściwy sposób możemy uszkodzić i poranić delikatną tkankę oraz wywołać cofanie się dziąseł. Nawet, gdy wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, w naszej jamie ustnej może rozwijać się poważny stan zapalny. Na co więc zwracać uwagę?

 

Dziąsła na pierwszej linii frontu

 

To one otulają zęby i chronią je przed szkodliwym działaniem kwasów czy mikroorganizmów. Zdrowe dziąsła ciasno przylegają do korzeni zębów, są różowe i nieopuchnięte. Ich obniżenie sprawia, że odczuwamy ból przy myciu czy też nadwrażliwość na zimno i ciepło. Jeśli ten alarmujący stan nie będzie leczony, pojawi się krwawienie, opuchlizna, ból i brzydki zapach z ust. Zaatakuje nas parodontoza, czyli zapalenie dziąseł. Więcej na jej temat pod tym linkiem (http://vital-dent.pl/periodontologia).

Okazuje się, że choruje na nią wielu Polaków po 35. roku życia – tak mówią badania populacyjne. I nie chodzi tylko o osoby, które po prostu nie myją zębów i nie dbają o higienę. Także nieprawidłowe szczotkowanie szkodzi dziąsłom. Możemy mieć zdrowe zęby, ale chore dziąsła, i nie zauważyć tego, o ile nie chodzimy regularnie na kontrole u stomatologa.

 

Dlaczego musimy o nie dbać?

 

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki. Kiedy dziąsła przestają przylegać do zęba, w tej szczelinie zaczyna zbierać się płytka nazębna, która przekształca się w kamień. Drobne ranki umożliwiają drobnoustrojom wniknięcie do naszej krwi, skąd mogą zaatakować inne organy wewnętrzne. Dlatego właśnie tak istotny jest przegląd jamy ustnej, który powinno się wykonywać co rok.

Na takich wizytach możemy poprosić o instruktaż poprawnego szczotkowania, który pozwoli zapobiegać parodontozie i innym chorobom.

 

Przyspieszony kurs mycia zębów

 

Dziąsła są bardzo delikatnym narządem. Ich higiena powinna opierać się na lekkim masażu. Z kolei czyszczenie zębów musi być dokładne i precyzyjne, aby prawidłowo wymieść osad nazębny. Występuje więc tutaj pewien konflikt interesów i ważne jest, aby nie przesadzić w żadną stronę – wciąż skutecznie myć, ale nie uszkodzić dziąseł. Jaką technikę więc zastosować?

Mycie musi trwać min. 2 minuty. Powinno składać się z krótkich, lekkich pociągnięć szczoteczką ustawioną pod kątem 45°. Pamiętajmy o uwzględnieniu trudno dostępnych zębów tylnych, jak również obszarów wokół plomb, koron czy uzupełnień. Najpierw czyścimy zewnętrzne powierzchnie, a potem wewnętrzne; na koniec powierzchnie żujące. Aby odświeżyć oddech, oczyśćmy też język.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.