Aparat ortodontyczny - w jakim wieku najlepiej go założyć

01.08.2018

Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Dbając o zęby należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor zębów i różnego rodzaju ubytki, ale także na prawidłowy zgryz. Krzywe zęby utrudniają higienę jamy ustnej, mogą sprzyjać parodontozie oraz rozwojowi próchnicy.

 

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

 

Pierwsza ocena prawidłowości zgryzu dziecka powinna zostać przeprowadzona przez pediatrę, gdy dziecko ma około 2 lat. W przypadku jakichkolwiek problemów lekarz pediatra powinien skierować dziecko na dalsze badania.

Jeżeli wcześniej nie stwierdzono żadnych wad zgryzu, pierwsza wizyta u profesjonalnego ortodonty powinna odbyć się, gdy dziecko ma około 7 lat. Podczas badania ortodonta dokładnie obejrzy jamę ustną dziecka i podejmie decyzję o podjęciu leczenia. W tym wieku rzadko stosuje się leczenie stałymi aparatami ortodontycznymi, głównie ze względu na brak większości zębów stałych. Zęby stałe zaczynają się wyrzynać, gdy dziecko ma około 6-8 lat.

Kolejne badanie ortodontyczne powinno się odbyć około 11-13 roku życia dziecka. Młody pacjent powinien już mieć wszystkie zęby stałe. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad zgryzu, lekarz ortodonta podejmie decyzję o sposobie leczenia. Jednym z wariantów jest właśnie zastosowanie aparatu ortodontycznego. Leczenie, które rozpocznie się, gdy dziecko ma 10-13 lat jest znacznie skuteczniejsze i trwa krócej niż u osoby dorosłej.

 

Stosowanie ortodontycznych aparatów ruchomych i stałych

 

Aparaty ruchome stosowane są do leczenia nieprawidłowości zgryzu w okresie rozwoju dziecka. Nosi się je zwykle do 11-13 roku życia, albowiem od 13. roku życia na uzębienie dziecka powinny składać się wyłącznie zęby stałe. Aparaty te mogą być zakładane na całą noc lub kilka razy w ciągu dnia. Taki aparat składa się z płytki akrylowej oraz elementów drucianych. W zależności od wad zgryzu aparat ruchomy może być zakładany na zęby dolne lub górne. Okres leczenia jest stosunkowo długi, niemniej jednak niewątpliwą zaletą jest możliwość jego wyjmowania, co pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne stałe mogą być zastosowane, gdy nasze dziecko pozbyło się już wszystkich zębów mlecznych. Aparaty tego typu są zbudowane z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe i zameczków zakładanych na zęby, których ustawienie jest korygowane. Między pierścieniami i zamkami stosuje się specjalny drut, który wywiera stały nacisk o określonej sile. Zastosowanie tego typu aparatu wymaga dokładnego pomiaru uzębienia i wycisku w masie plastycznej. Stosowanie aparatu stałego wymaga dużo większej dbałości o higienę uzębienia, albowiem utrudnia on dostęp do powierzchni wszystkich zębów. W tych czynnościach pomóc nam mogą specjalne przyrządy, takie jak np. szczoteczka ortodontyczna.

U osób dorosłych i młodzieży aparat ortodontyczny może być zastosowany w każdym wieku. Problematycznym może okazać się stosowanie aparatów u osób starszych, gdzie niejednokrotnie konieczne jest usunięcia zęba lub przeprowadzenie innego zabiegu chirurgicznego.

Podsumowując, stosowanie aparatów ortodontycznych zależy od wieku młodego pacjenta. W przypadku wczesnego rozpoznania wady zgryzu można zastosować aparaty ruchome, które idealnie sprawdzają się w przypadku uzębienia mieszanego (część zębów stałych, część zębów mlecznych). Na aparat stały można zdecydować się tylko i wyłącznie w momencie, w którym nasze dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe.

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.