Stres niszczy Twoje zęby?

31.05.2021

Stres niszczy Twoje zęby?

 

W dwudziestym pierwszym wieku wiele mówi się o chorobach cywilizacyjnych. Obawiamy się raka, bólu pleców, cukrzycy... no i przede wszystkim stresu. Coraz lepiej go poznajemy i coraz lepiej znamy jego skutki; a szczególnie w czasie szalejącego koronawirusa jesteśmy narażeni na ogromne jego dawki. A jaki to ma związek z jamą ustną?

 

Epidemia stresu

 

Można teraz kręcić głową i twierdzić, że stres to przecież problem psychiczny - jak może działać na zęby? A jednak! Organizm żyjący w długotrwałym napięciu jest bardzo osłabiony również fizycznie. Journal of Periodontology wskazuje w swoich badaniach, że osoby zestresowane są bardziej podatne na choroby przyzębia. Bezwiednie zaciskają one szczęki, zgrzytają zębami, a w ten sposób nieświadomie ścierają szkliwo, wywołują pękanie zębów i problemy ze zgryzem. Dosłownie zjadamy swoje zęby przez stres!

Ale to nie wszystko. Szybkie tempo życia może powodować również owrzodzenie i suchość jamy ustnej, brzydki zapach z ust, uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego, no i infekcje czy choroby dziąseł. Przemęczenie z kolei przyczynia się do zaburzeń snu, bólów głowy, gorszej wydajności organizmu. Nietrudno się domyślić, że wszystkie te objawy pogarszają jakość życia pacjenta, a ten w konsekwencji stresuje się jeszcze bardziej. Brzmi jak błędne koło, prawda?

 

Sami sobie winni?

 

Trzeba pamiętać, że nie tylko stres niszczy zęby. Sami się do tego przykładamy, bagatelizując wizyty u dentysty. Wymawiamy się brakiem czasu, odkładamy higienizację i kontrole w nieskończoność, zaniedbujemy higienę i wręcz prosimy się o fatalne skutki. W efekcie lądujemy na fotelu stomatologicznym z zaawansowaną próchnicą lub paradontozą.

A przecież zły stan jamy ustnej pogarsza nasze samopoczucie. Przez brak komfortu możemy unikać spotkań, przez ból - niektórych potraw. Leczenie bywa więc jedyną możliwością powrotu do normalnego życia.

 

Jak odzyskać czas dla siebie

 

Czy zdarzyło Ci się ostatnio zapomnieć o porannym myciu zębów? Może brakuje Ci czasu na nitkowanie ich? Okazuje się, że tylko 25% naszych rodaków szczotkuje jamę ustną 3 minuty dziennie. Najczęściej robimy to byle jak, pomiędzy jednymi sprawunkami a drugimi, a potem zagryzamy batony, aby choć zagłuszyć głód. Nie brzmi to jak dobry scenariusz dla zębów, prawda? Zatem epidemia stresu daje się we znaki - próchnica wciąż króluje w Polsce.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku. Pomyślmy, ile czasu spędzamy przez 6 miesięcy u fryzjera albo kosmetyczki i zastanówmy się, co powinno być tutaj ważniejsze. A regularne wizyty może wpłyną na nasze nawyki domowe, póki jeszcze nie jest za późno.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.