Resorpcja zęba. Jak leczyć resorpcję korzenia zęba?

20.09.2021

Resorpcja zęba. Jak leczyć resorpcję korzenia zęba?

 

Resorpcja zęba to zanik jego korzenia, a także innych tkanek miękkich lub twardych. Jeśli proces rozwinie się do stopnia zaawansowanego, ząb wypada albo trzeba go wyciągnąć, a w miejsce ubytku wszczepić implant.

Przyczyny resorpcji mogą być przeróżne. Czasami jest to stan zapalny, a czasami mechaniczne uszkodzenie zęba. Wystarczy silniejsze uderzenie, aby pozornie nieuszkodzony ząb zainicjował zanik korzenia. Innymi powodami mogą być nowotwory uciskające tkanki czy złe leczenie ortodontyczne, które wywołuje stały nacisk. Niekiedy wywołują ją niedobory witamin czy mikro- i makroelementów, jak wapnia.

 

Na czym polega to schorzenie?

 

Warto wiedzieć, że nie każda resorpcja jest patologiczna. Występuje ona bowiem obowiązkowo w przypadku zębów mlecznych - odpowiada za proces ich wypadania. Jeśli jednak rozpoczyna się w zębie stałym, to należy podjąć odpowiednie kroki.

Podczas resorpcji zewnętrznej najpierw uszkodzona zostaje powierzchnia korzenia. Następnie ulegają rozmyciu jego krawędzie, a gdy zaniknie ponad 2/3 jego długości, ząb zaczyna się ruszać. W tym najwyższym stadium zaawansowania zazwyczaj wypada - czasami można go już tylko wyciągnąć, ponieważ nie ma czego leczyć.

Pacjent, u którego dokonuje się resorpcja, zazwyczaj niczego nie zauważa. Dlaczego? Ponieważ nie daje ona zauważalnych objawów. Ząb reaguje na bodźce zupełnie normalnie i nie boli. Dopiero ruchomość zwiększa naszą czujność, ale często pojawia się ona dopiero w zaawansowanych etapach. Niestety, nawet regularne wizyty u stomatologa nie dają pewności wykrycia tego procesu w porę, ponieważ widać go tylko na zdjęciach rentgenowskich.

 

Leczenie resorpcji korzenia zęba

 

Najpierw w miarę możliwości stomatolog powinien określić przyczynę wystąpienia tego procesu, ponieważ wyeliminowanie tego czynnika gwarantuje powodzenie terapii. Jeśli jest nim ucisk, można zastosować leczenie ortodontyczne czy usunięcie ósemek. Jeśli stan zapalny, to z reguły zaleca się endodoncję. Kanały zęba wypełnia się substancjami, które odkażają oraz zatrzymują infekcję, a później ułatwiają odbudowę kości. Więcej o leczeniu kanałowym przeczytasz tutaj.

Czasami mimo tych prób leczenie się nie udaje. Jeśli resorpcja nie zostanie zatrzymana, konieczna jest ekstrakcja zęba. Niektórzy stomatolodzy polecają nie czekać z tym ani chwili. Zwłoka powoduje dalszy zanik kośćca, przez co później może być trudno zamocować implant. Inni wolą walczyć do końca, z założeniem, że jeśli się nie powiedzie, trzeba będzie odbudować kość wokół miejsca ekstrakcji. Zawsze jednak decyzję podejmuje pacjent we współpracy ze stomatologiem.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.