Oligodoncja jest poważnym schorzeniem w stomatologii, cechującym się wrodzonym brakiem zębów. Chociaż choroba ta nie występuje, aż tak często, to jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie, u osób borykających się z tym problemem. Znalezienie odpowiedniej i przede wszystkim profesjonalnej pomocy nie zawsze jest proste, jednak są gabinety stomatologiczne oferujące taką pomoc. Czym dokładnie jest oligodoncja, co powoduje się pojawienie tego schorzenia i jak wygląda leczenie?
Oligodoncja – czym jest ta choroba?
Jakie czynniki mogą przyczyniać się do oligodoncji?
Rozpoznanie i leczenie oligodoncji
Czy chorując na oligodoncję można mieć piękny uśmiech?
Termin jakim jest oligodoncja nie każdemu jest znany. W końcu schorzenie to występuje dosyć rzadko, jednak pomimo rzadkiego występowania tej choroby, wciąż się ona pojawia i stanowi duże utrudnienie w codziennym życiu. Oligodoncja jak już zostało to na wstępie wspomniane jest wrodzonym brakiem zębów. Aby możliwe było zdiagnozowanie tej choroby pacjent, musi posiadać brak 6 lub większej ilości zębów stałych. Wtedy mamy do czynienia z oligodoncją.
Brak 1-5 zębów określa się jako hipodoncją, a brak całego uzębienia to anodoncja. Nie należy zatem tych terminów mylić z oligodoncją, która dotyczy braku określonej ilości zębów.
Brak zębów stałych to duże utrudnienie związane z zarówno estetyką, jak i problemami w spożywaniu i przeżuwaniu pokarmów. Im z większą ilością brakujących zębów mamy do czynienia, tym problem ten jest poważniejszy. Warto także wspomnieć o problemach, jakie mogą powodować braki w uzębieniu, między innymi przesuwanie się sąsiednich zębów, mogące powodować wady zgryzu, czy zmiany w wyglądzie twarzy. Osoby, u których stwierdzono oligodoncję, często mają także zmniejszoną wysokość żuchwy, a nawet mniejszą wysokość dolnej części twarzy.
Oligodoncja jest chorobą, na której rozwój może wpływać kilka różnych czynników. Mogą być to czynniki genetyczne, a więc w takim przypadku jest już z góry przesądzone, iż rodzące się dziecko w przyszłości będzie cierpiało na tę chorobę. Często oligodoncja jest także stwierdzana u osób, mających inne wady rozwojowe.
Kolejnym elementem mogącym przyczyniać się do rozwoju oligodoncji są przebyte przez kobietę ciężarną infekcje wirusowe. Duży wpływ mają też czynniki środowiskowe, co również może mieć ogromne znaczenie.
Rozpoznanie oligodoncji opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu badań rentgenowskich (pantomogram) oraz zdjęć wewnątrzusznych. Czynnikami mogącymi sugerować oligodoncję jest:
zbyt późne ząbkowanie,
obecność diastem, czy małe kości wyrostka zębodołowego, czyli hipotrofia,
długotrwałe zachowanie zębów mlecznych, które w zdrowych dzieci w określonym czasie wypadają.
Brak zawiązków zębów może sugerować oligodoncję, która wymaga wdrożenia właściwego leczenia. Zawiązki zębów stałych widoczne są już u dzieci. Leczenie oligodoncji jest niezbędne, aby pacjent mógł w przyszłości normalnie funkcjonować i co najważniejsze cieszyć się pięknym uśmiechem. Problem z estetyką uzębienia bardzo niekorzystnie wpływa na samopoczucie, ale też relacje społeczne takich osób.
Na szczęście wrodzony brak zębów może być skutecznie leczony. W tym celu ważna jest współpraca kilku specjalistów (np. protetyka, implantologia, czy chirurga), którzy wspólnie zaplanują i wdrożą leczenie, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Uzupełnieniem brakującego uzębienia mogą być:
protezy nakładkowe,
protezy stałe,
protezy częściowe,
stosowane są także implanty, jednak ten zabieg musi być poprzedzony dokładną analizą, czy kości zębowe mają odpowiednią wysokość. Ten element ma niezwykle ważny wpływ na stabilność implantu, co przekłada się na jego trwałość. W niektórych przypadkach wszczepienie implantów rekomendowane jest jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia.
Oligodoncja nie jest przeszkodą do tego, aby mieć piękny uśmiech. Jak już wiesz, istnieje tu możliwość uzupełnienia wrodzonego braku zębów. Nowoczesne rozwiązania stosowane w stomatologii, umożliwiają uzupełnienie uzębienia w taki sposób, aby osiągnąć efekt naturalnych zębów.
Osoby, które chorują na oligodoncję, nie są więc skazane na brak uzębienia. W celu leczenia należy wybrać dobrych specjalistów, którzy mają doświadczenie w leczeniu tej choroby, Tylko wtedy leczenie będzie skuteczne, a pacjent zadowolony.
Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.
Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:
Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548
tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935
e-mail: rejestracja@vital-dent.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00