Po czym rozpoznać próchnicę?

22.02.2021

Próchnica to stan, który całkowicie niszczy strukturę zęba. Przez kwaśne środowisko dokonuje się demineralizacja szkliwa, a bakterie tworzące płytkę nazębną mogą przez to wniknąć wgłąb. Tam ich pożywką staje się cukier.

Próchnica to bardzo częsty problem. Przeczytaj więc, co powinno zwrócić Twoją uwagę, abyś mógł w porę zareagować. W leczeniu próchnicy liczy się bowiem czas.

 

Objawy próchnicy

 

Do rozwoju choroby przyczynia się przede wszystkim dieta bogata w cukry. Znaczenie mają też czynniki genetyczne, które m.in. decydują o składzie chemicznym szkliwa. Jeśli nie dbamy o higienę jamy ustnej we właściwy sposób, bakterie mają dużo czasu i sposobności do rozwoju. Obserwujemy wtedy powstawanie płytki nazębnej, a później - kamienia nazębnego.

Próchnica objawia się w różny sposób. Jedną z niepokojących oznak jest wrażliwość na temperaturę: zimno i ciepło, oraz niektóre intensywne smaki - słodki i kwaśny. Zwracajmy również uwagę na tkliwość przy szczotkowaniu albo żuciu. Przykry zapach z ust, nieświeży oddech to kolejne objawy, które muszą dać nam do myślenia. Wszelkie ubytki i przebarwienia, znaczny rozwój płytki nazębnej to kwestie, które należy konsultować z dentystą.

Najbardziej oczywistą oznaką jest ból zęba. Jednak w praktyce, keidy zęby zaczynają nas boleć, jest już zbyt późno i próchnica rozwinęła się znacząco. Powinniśmy zatem reagować wcześniej, bazując na tych wcześniejszych objawach.

 

Co zrobić, kiedy grozi nam próchnica?

 

Popularnym sposobem jest założenie plomby po usunięciu zmienionej tkanki. Jeśli choroba jest jednak zbyt daleko posunięta, pozostaje usunięcie zęba całkowicie. Ewentualnie możemy zdecydować się na leczenie kanałowe, czyli usunięcie zniszczonej tkanki z kanałów zębowych i zastąpienie jej materiałem sztucznym.

Musimy jednak podkreślić, że lepiej i przede wszystkim taniej jest zapobiegać, niż leczyć. Pamiętajmy o zdrowej, zrównoważonej diecie. Unikajmy nadmiaru cukru i węglowodanów, które są pożywką dla bakterii. Dopieśćmy nawyki dotyczące higieny jamy ustnej: pilnujmy regularnego szczotkowania, odpowiedniej techniki, zaopatrzmy się w nić oraz płyn do płukania ust, a przede wszystkim - używajmy tych akcesoriów systematycznie oraz poprawnie.

Warto korzystać z gumy do żucia po posiłku, aby przywrócić odpowiednie pH ust, które zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

Pamiętajmy o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Powinniśmy bywać tam co najmniej raz w roku, sprawdzać stan uzębienia oraz przeprowadzać higienizację, czyli usuwanie płytki nazębnej.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.