Kiedy powinniśmy zdecydować się na usunięcie ósemek?

13.05.2019

Ósemki, nazywane potocznie zębami mądrości, zwykle wyrzynają się między 16 a 25 rokiem życia. Nierzadko jednak ma to miejsce później, dość często również okazuje się, że u dorosłej osoby brak jest zawiązków tych zębów. Ósemki często sprawiają niemałe kłopoty, a na drodze ewolucji stały się nam zupełnie zbędne. Nie oznacza to jednak, że każdą ósemkę należy bezwzględnie usunąć.

 

Dlaczego wyrzynanie się ósemek jest tak kłopotliwe?

Faktem jest, że w drodze ewolucji szczęki człowieka stają się coraz mniejsze, a ósemki nie są nam już niezbędne. Ich wyrzynaniu się często towarzyszy niemały dyskomfort. Najczęstszym problemem z tymi zębami jest brak na nie miejsca w łuku zębowym. Często ich pochyłe lub nawet poziome ułożenie sprawia, że wyrastanie ósemek jest bardzo bolesne i nieprzyjemne.

 

Niejednokrotnie, z uwagi na brak na nie miejsca, ósemki uciskają najbliższy ząb, powodując jego psucie się bądź bolesne przesuwanie.

 

Ósemki wyrzynają się prawidłowo wtedy, gdy stoją równolegle do pozostałych zębów. Jeśli ich obecność nie wywołuje bólu i podrażnień oraz gdy są wolne od próchnicy, nie ma potrzeby ich usuwania. Pozostawienie isch może być nawet wskazane - w przyszłości będą mogły stanowić filar dla mostu protetycznego. Niestety, zęby te rzadko kiedy nie sprawiają żadnych problemów.

 

Usunąć czy zostawić?

Każdy przypadek jest inny. Zanim wspólnie z pacjentem podejmiemy decyzję o usunięciu zębów mądrości, rozważamy wszelkie za i przeciw. Upewniamy się:

  • czy ząb mądrości jest potrzebny w zgryzie?

  • czy mieści się w łuku i czy nie powoduje jego deformacji?

  • czy wyrastająca ósemka nie uszkadza okolicznych zębów?

  • czy ósemka jest powodem stłoczenia pozostałych zębów bądź wpływa na ich przemieszczanie?

  • czy sam ząb jest zdrowy?

  • czy możliwe jest zastosowanie alternatywnego leczenia?

Jeśli ząb mądrości sprawia lub w dającej się przewidzieć przyszłości może sprawiać jakiekolwiek problemy, warto pomyśleć o jego usunięciu. Należy brać pod uwagę zarówno stan obecny, jak i wskazania profilaktyczne.

 

Na tym etapie wykonujemy szczegółowe zdjęcia RTG oraz przeprowadzamy wywiad z pacjentem. Wyrwanie ósemek warto rozważyć też wtedy, gdy pacjent planuje założenie aparatu ortodontycznego. Jeśli jednak ząb wyrzyna się w sposób prawidłowy, jest zdrowy oraz nie powoduje uszkodzenia innych zębów - nie ma potrzeby ingerencji chirurgicznej.

 

Czy usuwanie zębów mądrości boli?

Chirurgiczna ekstrakcja ósemki to zabieg rutynowy. Samo wyrywanie zęba nie boli, ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Za to kolejne dni mogą nie należeć do przyjemnych - mniejszy lub większy ból będzie towarzyszył gojeniu praktycznie zawsze. Dolegliwości bólowe mogą być silniejsze, jeśli podczas usuwania zęba konieczne było zszywanie zatoki, w której ząb tkwił. Jednak po kilku dniach ból powinien zelżeć lub zupełnie minąć. Ważne, aby w czasie gojenia ściśle przestrzegać wskazówek stomatologa i regularnie zażywać przepisane leki przeciwzapalne i, w razie konieczności, przeciwbólowe.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.