Kiedy powinniśmy się udać do dentysty - najczęstsze objawy

16.10.2018

Wizyta u dentysty, nie tylko, kiedy boli ząb

 

Odkładanie wizyty u stomatologa do momentu, kiedy zaczyna boleć ząb, jest domeną wielu z nas. Udajemy się z przerażeniem do dentysty, wiedząc, że nie czeka nas nic przyjemnego. Zazwyczaj całego przeżywanego bólu można uniknąć, odbywając regularne wizyty kontrolne. Zaleca się odbywać je raz na pół roku. Rutynowe spotkania ze stomatologiem, niezależnie od braku objawów, mogłyby pomóc uniknąć późniejszego, nieprzyjemnego bólu.

 

Jednak większość z nas widuje dentystę jedynie w przypadku znaczącego pogorszenia stanu naszych zębów. Jakie są więc najczęstsze objawy, z którymi udajemy się do specjalisty?

 

Objawy, które warto skonsultować z dentystą

 

Ból zębów podczas picia oraz jedzenia

Zdarza się, że kiedy spożywamy pokarmy, pijemy ciepłe, lub gorące napoje, czujemy przeszywający ból jednego lub większej ilości zębów. Może to być spowodowane nadwrażliwością naszych zębów, czego przyczyną jest uszkodzenie struktury szkliwa zębów, ale niekoniecznie. Powodów może być tak naprawdę wiele. Często nadwrażliwość jest bardzo dużym problemem i jeśli faktycznie utrudnia nam codzienne życie, powinniśmy koniecznie zgłosić się z tym do stomatologa. Może on zaproponować nam pokrycie zębów specjalnym preparatem, który tworząc na zębach ochronną warstwę, będzie spełniał niejako funkcję szkliwa, co wyeliminuje objawy bólowe.

Ból podczas spożywania posiłków i napojów, może być także spowodowany ubytkami w zębach, co tym bardziej powinno być sprawdzone przez stomatologa.

 

Przebarwienia na zębach

Mogą przyjmować różne barwy w zależności od przyczyny ich występowania. Najbardziej niepokojące i z pewnością wymagające konsultacji ze stomatologiem, powinny być przebarwienia o barwie brązowo-czarnej, ponieważ jest to podstawowy objaw próchnicy. Istnieją również inne choroby uzębienia powodujące zmianę koloru szkliwa, dlatego zawsze bezpieczniej je skonsultować.

 

Niesforne ósemki

Zwane są także zębami mądrości, pojawiają się w różnym wieku, który jest kwestią indywidualną, dla każdego z nas. Najczęściej pojawiają się jednak pomiędzy 20-30 rokiem życia. Ósemki mogą być naprawdę problematyczne, zwłaszcza jeśli w jamie ustnej jest zbyt mało miejsca, aby mogły prawidłowo wyrosnąć. Lepiej nie zwlekać do momentu, aż ósemki same zaczną wyrastać, lecz zawczasu udać się do stomatologa, który fachowo oceni, czy ósemki mają miejsce, aby wyrosnąć. Może też zlecić prześwietlenie, na podstawie którego stwierdzi, czy konieczne będzie ich usunięcie. Zęby mądrości, które nie mają miejsca, często powodują uszkodzenia korzeni innych mięśni, okrutny ból, krwawienie, wykrzywienie pozostałych zębów, ból głowy i stany zapalne, z których mogą rozwinąć się ciężkie infekcje. Nie warto ryzykować.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.