Jak wygląda proces przygotowania do wybielania zębów?

03.10.2018

Piękny zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Szczotkowanie, używanie płynu do płukania czy nitkowanie nie zawsze wystarcza by osiągnąć pożądany efekt. Dlatego coraz więcej osób postanawia wybielać zęby różnymi metodami, zaczynając od pasków wybielających, a kończąc na profesjonalnych zabiegach w gabinetach dentystycznych. Tanie wybielacze są łatwo dostępne, jednak chociaż nie szkodzą szkliwu, ich skuteczność i trwałość jest raczej niska. Dlatego jeśli marzycie o zębach białych niczym perełki, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować?

Wywiad

Decyzja o wybielaniu zębów w profesjonalnym gabinecie jest związana z odpowiednim wywiadem. Dentysta musi bowiem sprawdzić, skąd pochodzą przebarwienia, czy powoduje je niezdrowy tryb życia a może raczej sama barwa kości. Nadmierne spożywanie kawy, alkoholu bądź palenie papierosów ma niebagatelny wpływ na stan naszych zębów - nie tylko ich zdrowie, ale także wygląd. Co więcej, lekarz musi dokładnie zbadać stan uzębienia. Nie możemy rozpocząć naszego dbania o uśmiech od wybielania. Wpierw należy wyleczyć wszelkie choroby, zlikwidować próchnicę, zalepić ubytki. W zależności od stanu zębów - proces ten może trwać nawet kilka miesięcy. Jest jednak niezbędny i do zabiegu wybielania będziemy mogli przejść jedynie po jego zakończeniu.

Jak to wygląda?

Przed zabiegiem zęby zostają odpowiednio oczyszczone i wysuszone. Wybielanie rozpoczyna się od nałożenia bardzo silnego środka wybielającego z aktywnymi składnikami- przede wszystkim nadtlenkiem karbamidu, który odpowiada za utlenianie barwników. Jego działanie zostaje przyspieszone za pomocą lasera diodowego bądź lampy systemu Beyond - zależnie od gabinetu. Preparat jest dostępny jedynie stomatologom. Dostępne w aptekach czy drogeriach preparaty mają dużo mniejsze stężenie środków aktywnych, dlatego możemy bezpiecznie korzystać z nich w domu. Zbieg nie jest zbyt długi - naświetlanie trwa zwykle od 20 do 40 minut w przypadku lasera diodowego i do godziny przy użyciu lampy. Po tym czasie dentysta zdejmuje środek oraz ochronę na dziąsła, a pacjent przepłukuje usta wodą, by usunąć resztki preparatu.

Po zabiegu

Nasze zachowanie po zabiegu jest bardzo istotne dla jego powodzenia. Nie zobaczymy pożądanych skutków, jeśli od razu wrócimy do starych nawyków - picia kawy i herbaty czy palenia. Po wybielaniu zęby łatwiej pochłaniają wszelkiego rodzaju barwniki. Dlatego minimum dwa dni po nim należy zrezygnować z picia zabarwiających napojów, nie tylko tych zawierających kofeinę, ale także soków owocowych o dużym stężeniu kwasowości oraz wina. Jeśli chcemy osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, warto przestrzegać tych zaleceń przez około dwa tygodnie. Nie zapominajmy także o dokładnym szczotkowaniu zębów oraz korzystaniu z płynów do płukania i nici dentystycznej. Zaraz po zabiegu warto zakupić lepszą szczoteczkę, na przykład soniczną, która efektywniej od tradycyjnych oczyszcza zęby, a także pastę wybielającą, by jak najdłużej podtrzymać efekty wybielania. Dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej po zabiegu możemy cieszyć się białymi zębami nawet przez dwa lata.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.