Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

15.12.2018

Wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla dziecka niezwykle stresująca: biały fartuch, dziwne dźwięki, jeszcze gorsze narzędzia i ostre oświetlenie. Z tego względu  niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do pierwszej wizyty. Jak to zrobić? Wystarczy znać 5 podstawowych zasad.

 

Im wcześniej zapoznasz swojego malucha z dentystą - tym lepiej.

 

Dobrze odwiedzać stomatologa już przy pierwszych ząbkach. Dlaczego? Takie przeglądy nie sprawiają bólu, a wokoło jest wiele ciekawych rzeczy, które mogą zainteresować twoje dziecko. Lekarz zdobędzie jego zaufanie, a spotkanie z nim będzie się przyjemnie kojarzyć.

 

Zadbajcie o zdrowe zęby wszystkich maskotek w domu.

 

Przygotowania do udanej wizyty u stomatologa powinno zacząć się od zabawy. Wspólnie sprawdźcie ząbki wszystkim misiom - niech mówią “aaa” i wystawiają język. Pozwól twojemu maluchowi zostać dentystą, niech wyczyści “pacjentom” zęby, popatrzy na nie przez lusterko. Upewnij się, że na koniec wszystkie misie są bardzo zadowolone.

 

Wybierz gabinet z odpowiednim podejściem do małych pacjentów

 

Nastawienie stomatologa jest bardzo ważne. Cichy, niekomunikatywny lekarz może wystraszyć dziecko, dlatego wybierając gabinet, upewnij się, że pracujący w nim specjaliści mają doświadczenie w kontakcie z małym pacjentem. Istnieją dedykowane placówki, takie jak nasza, które z przeglądów zębów potrafią stworzyć prawdziwą przygodę.

 

Kibicuj dziecku podczas wizyty.

 

Wspieraj swoje dziecko przez cały czas. Powtarzaj, że jest dzielne, zachęcaj do zadawania pytań. Bierz aktywny udział w wizycie, jeśli wykonywany jest jakikolwiek zabieg - motywuj małego pacjenta. Na koniec pamiętaj, aby wynagrodzić jego trud jakąś skromną nagrodą i go mocno przytulić.

 

Wypowiadaj się ostrożnie

 

Twoje dziecko z pewnością niejednokrotnie zapyta o dentystę, zanim przekroczycie próg gabinetu. Podczas odpowiadania, niezwykle ważny będzie dobór odpowiednich słów. Ze słownika wykreśl: badanie, zastrzyk, ból, wyrywanie. Starajmy się również omijać skojarzenia, które mogłyby zostać przez dziecko przechwycone podświadomie. Przykładowo “pani dentystka nie zrobi Ci krzywdy” jest mocno nacechowane negatywnie. Mały pacjent z pewnością zacznie się niepokoić jeszcze bardziej. Lepiej unikać słowa “nie”, wspomnianą informację można przekazać następująco “ pani dentystka jest bardzo miła i chciałaby zobaczyć twoje ząbki, które są takie piękne!”. To, co mówimy ma bezpośredni wpływ na nastawienie z którym dziecko usiądzie na fotelu w gabinecie stomatologicznym.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.