Szczotkowanie

Szczoteczka i pasta dla malucha.

Ręce i zęby dzieci są inne niż dorosłych, dlatego dzieci powinny szczotkować zęby szczoteczkami specjalnie dla nich stworzonymi. Szczoteczka, której używa nasze dziecko powinna mieć małą główkę z miękkim włosiem oraz dość grubą rączkę (gruby uchwyt), żeby dziecko mogło ją wygodnie trzymać. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące lub częściej, w zależności od jej zużycia. Włosie szczoteczki, które straciło swój pierwotny kształt, informuje o konieczności jej wymiany. Dzieci do około 7-8 roku życia nie potrafią samodzielnie dokładnie wyczyścić zębów, dlatego do tego wieku rodzice powinni pomagać dzieciom w szczotkowaniu.


Czyszczenie zębow należy rozpocząć po pojawieniu się pierwszego ząbka. Po każdym posiłku należy wyczyścić ząb i całą jamę ustną gazikiem (aptecznym) namoczonym w przegotowanej wodzie lub naparze rumianku. Gdy dziecku przybywa zębów, należy zacząć szczotkować zęby przy użyciu szczoteczki i niewielkiej ilości pasty przeznaczonej dla dzieci.

Oto zdjęcie ilustrujące prawidłową ilość pastu dla młodszych dzieci.
Proszę zwrócić uwagę, że pasty daje się nie wiecej niż wielkość ziarnka grochu.

 

Dobry nawyk w rodzinie.

Najszybciej dziecko przyzwyczaja się do mycia zębów w sposób dla niego niezauważalny, czyli wtedy, gdy szczotkowanie czy przecieranie gazikiem dziąsełek będzie tak samo zwyczajne, jak spożywanie posiłków czy przewijanie niemowlęcia. Jeśli niemowlę jest już starsze i samodzielnie stoi, a potem chodzi, chętnie współuczestniczy w różnych procesach, jakie dzieją się w domu. Jeśli rodzice myją zęby przy dziecku, to i dziecko chętniej sięgnie (samo!) po szczoteczkę, by wspólnie z rodzicami - w tym samym czasie - umyć ząbki.

Rytuały sprzyjają wprowadzeniu na stałe nawyku mycia zębów. Jeśli Twoje dziecko nie chce pójść spać, bo nie umyło jeszcze zębów i głośno to komunikuje – znaczy to, że nawyk mycia zębów o stałej porze dnia (momencie dnia) został zakorzeniony w dziecku. Gratulacje!

Nie strasz dziecka dentystą, raczej zachęcaj do mycia ząbków poprzez odpowiednie,
pozytywne motywowanie. Oczywiście pokaż, że i Ty, Rodzicu dbasz o swoje zęby.

 

          

 

 

 

  

 

 

 

      

  Copyright © 2012