Endodoncja - leczenie kanałowe

Endodoncja - leczenie kanałowe.

Leczenie endodontyczne tzn. kanałowe ma na celu eliminację bólu i stanu zapalnego miazgi (unerwionej tkanki) zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów korzeni zęba, poszerzeniu i dezynfekcji kanałów oraz szczelnym wypełnieniu powstałej przestrzeni.

Wymagania najwyższej jakości endodoncji.

Leczenie zachowawcze i endodontyczne wymaga wykonywania punktowych zdjęć RTG przed, w trakcie i po leczeniu. Zęby mają różną liczbę korzeni i kanałów. Często liczba kanałów jest większa niż liczba korzeni zęba. Kanały korzeniowe różnią się między sobą: jedne są proste i szerokie, inne bardzo wąskie i pozakrzywiane. Warunkiem prawidłowego leczenia endodontycznego zęba jest odnalezienie wszystkich kanałów, udrożnienie ich na całej długości oraz szczelne wypełnienie. Dlatego do leczenia szczególnie trudnych przypadków używamy mikroskopu stomatologicznego.

Doskonałość techniki w endodoncji.

W Vital-Dent .pl posługujemy się sprzętem niezbędnym do takiego postępowania. Posiadamy elektroniczne urządzenie do mierzenia długości kanałów i ich mechanicznego wypełniania. Wszystkie zabiegi przeprowadzamy w powiększeniu (lupy, mikroskop), gdyż rozmiary struktur których poszukujemy często nie są większe niż 1x1 mm. Posiadamy nowoczesne urządzenie RVG o minimalnej dawce promieniowania: warunkiem dobrego leczenia endodontycznego jest kilkukrotne wykonanie zdjęcia RTG zęba.

Wskazania do endodoncji.

Najczęstszym wskazaniem do leczenia endodontycznego są sytuacje, kiedy bakterie próchnicotwórcze dotrą do miazgi zęba powodując jej zapalenie lub martwicę. Przyczyną takiej sytuacji są najczęściej głębokie ubytki próchnicowe w koronie zęba bądź pod wypełnieniem (plombą), urazy zębów itd. Leczenia kanałowego można często uniknąć regularnie przychodząc do dentysty tak, by wychwytywać niewielkie zmiany i lecząc je przeciwdziałać dalszemu postępowi choroby.

Leczeniem kanałowym w Vital-Dent.pl zajmuje się dr Agnieszka Sabat-Wójciga - specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji.

 

    

        

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Copyright © 2012