Zęby i kawa. Jak chronić się przed przebarwieniami?

31.05.2021

Zęby i kawa. Jak chronić się przed przebarwieniami?

 

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. Często, na dobry początek, pijamy ją przed wyjściem z domu lub zaraz po przyjściu do pracy. Napar ten staje się więc częścią naszego porannego rytuału, pretekstem do chwili przerwy czy ucięcia pogawędki w kuchni domowej lub pracowniczej. W takiej sytuacji bardzo łatwo można zacząć kawy nadużywać.

Pamiętajmy, że jest ona, bądź co bądź, używką. Na temat skutków, jakie wywołuje na zdrowiu, wiadomo wiele: że wypłukuje z organizmu cenne składniki, że nadmiernie pobudza. A co można powiedzieć o skutkach dla jamy ustnej i jak się przed nimi obronić?

 

Piękny uśmiech kawosza

 

Kawa powoduje przebarwienia zębów, a jeśli dodatkowo pijamy ją z cukrem, to przyczynia się do powstawania próchnicy. Wszystko zależy jednak od naszych nawyków - niektórzy bowiem parzą tylko małą czarną o szóstej rano, a inni traktują ten napój bardziej jako deser, dosładzając i pijając kilka razy w ciągu dnia, dlatego nie każdy jest narażony na negatywne skutki w takim samym stopniu. Warto jednak dowiedzieć się, jak im zapobiegać w ogóle.

Zacznijmy od mycia zębów. Kawa pozostawia na nich żółtawe plamy, a ponadto jej kwasowy odczyn niszczy szkliwo. Dlatego lepiej jest wyszczotkować zęby przed wypiciem - w ten sposób cząsteczki będą przylegały do czystej powierzchni, dzięki czemu nie zakotwiczą się na niej łatwo. Przebarwienia nie będą zatem powstawały tak szybko.

A jeśli należysz do tych osób, które po kawie odczuwają potrzebę odświeżenia oddechu? Najlepiej wtedy dokładnie wypłukać usta i użyć nici dentystycznej. Technika ta umożliwia pozbycie się przykrego posmaku. Jeśli koniecznie chcemy zęby umyć, zróbmy to pół godziny po wypiciu naparu, aby ślina przywróciła pH jamy ustnej do stanu równowagi. Dodatkowo warto mieć przy sobie gumę do żucia bez cukru na sytuacje awaryjne.

 

Co jeszcze mogę zrobić?

 

Kojarzysz włoską metodę picia espresso? Filiżankę takiej mocnej kawy popija się szklanką wody. To świetny sposób na wypłukanie z ust składników, które powodują przebarwienia - tanin. Zanim osiądą na szkliwie, są już bowiem wymyte. Możesz również pić napar przez słomkę, nawet jeśli brzmi to dosyć dziwnie. Ale przecież dzięki temu kawa ma mniejszy kontakt z powierzchnią zębów.

Dodatek mleka też jest, może wbrew pozorom, dobrym pomysłem. Kazeina, czyli główny składnik białka w mleku, wiąże się z taninami, przez co zapobiega przebarwieniom.

Warto też pamiętać, że czarna kawa działa antybakteryjnie, a więc jak najbardziej można raczyć się nią każdego dnia. Wszystko po prostu zależy od tego, w jaki sposób ją spożywasz!

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.