Zabiegi higienizacyjne, czyli kompleksowa profilaktyka naszych zębów

08.08.2018

Gdybyśmy chcieli zorganizować sondę uliczną i zadać ludziom pytanie: "Kiedy i w jakim celu chodzimy do dentysty?" Z pewnością większość respondentów odpowiedziałaby, że  odwiedza gabinet lekarski, gdy dzieje się coś niedobrego z zębami. Część pytanych (znacznie mniejsza) stwierdziłaby, że chodzi też na okresowe kontrole. Jak się jednak okazuje nie są to jedyne przypadki, w których możemy zgłosić się do stomatologa. Coraz większą popularność zdobywają bowiem tzw. zabiegi higienizacyjne.

 

Gdy samo mycie nie wystarcza

 

Jak ważna jest codzienna profilaktyka jamy ustnej nie trzeba chyba wyjaśniać. Jak powinna wyglądać - wiemy (przeważnie) bardzo dobrze. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z pewnej rzeczy. Nawet jeśli wykonujemy wszystkie kroki sumiennie i regularnie nie oznacza to, że nasze zęby są bezpieczne. W ich zakamarkach i trudno dostępnych miejscach często tworzy się tzw. płytka nazębna. Nie usunięta po jakimś czasie ulega mineralizacji i tak oto powstaje kamień nazębny. Wystarczy tylko stwierdzić, że w 95% składa się on z bakterii, byśmy sobie uzmysłowili jak bardzo niebezpieczny potrafi być dla naszego zdrowia.

 

Cztery etapy dla pełnej ochrony

 

Skuteczne i dokładne usuwanie go samodzielnie w warunkach domowych jest praktycznie niewykonalne. Najlepszym rozwiązaniem stają się wtedy zabiegi higienizacyjne wykonane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. W ich zakres wchodzą przeważnie cztery elementy:

  1. Skaling - czyli wstępne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków

  2. Piaskowanie - czyli dokładniejsze czyszczenie pozostałości kamienia oraz ciemnych osadów wykorzystując podciśnieniowo wytworzony strumień specjalnego piasku.

  3. Polishing - czyli precyzyjne polerowanie powierzchni zębów specjalnie przeznaczonymi do tego pastami polerskimi i gumkami.

  4. Fluoryzacja - ostatni etap polegający na pokryciu fluorem wyczyszczonych powierzchni, co zabezpiecza je przed próchnicą.

Należy tu dodać, że decydując się na tego typu kompleksowy zabieg w odpowiednim i profesjonalnym gabinecie na końcu możemy liczyć również na uzyskanie indywidualnych porad co do codziennego czyszczenia jamy ustnej.

 

Regularne wizyty to podstawa

 

Na pierwszy rzut oka wszystkie te czynności wydają się nieco skomplikowane i z pewnością czasochłonne. Od razu więc nasuwa się pytanie jak często należy przeprowadzać pełną higienizację. Powszechnie przyjmuje się, że by właściwie i skutecznie chronić nasze zęby przed wszelkiego rodzaju chorobami na tego typu zabiegach powinniśmy się pojawiać nie rzadziej niż dwa razy w roku. Tylko wtedy mamy pewność, że przyniosą one oczekiwane korzyści.

 

Pamiętajmy również, by mądrze wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny. Warto zwrócić przy tym uwagę na jakość sprzętu używanego do skalingu i piaskowania. Im bardziej nowoczesne urządzenia, tym większą mamy pewność, że cały zabieg przebiegnie komfortowo, a nasze zęby oczyszczone zostaną w sposób delikatny aczkolwiek skuteczny. Dzięki regularnym wizytom w takich placówkach nasz uśmiech na długo pozostanie szeroki i promienisty, a wizyty u stomatologa odbywać będziemy jedynie kontrolnie.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.