Wady zgryzu - dlaczego należy je leczyć?

05.02.2019

Okazuje się, że wady zgryzu o różnym nasileniu to problem, który dotyczy aż 60% populacji. Jednak tylko niewielki odsetek pacjentów posiadających wady zgryzu zgłasza się do gabinetów ortodontycznych w celu podjęcia leczenia. Tymczasem nieleczone wady zgryzu mogą nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje i to dla całego organizmu.

 

Co ciekawe, wady zgryzu są w dużej mierze dziedziczne. Ponadto istnieje wiele chorób i nawyków, które przyczyniają się do ich powstawania. Są to rozszczep wargi i podniebienia, zbyt długie karmienie dziecka butelką, a także długotrwałe stosowane smoczka i różnego rodzaju urazy mechaniczne.

 

Czym skończyć się mogą wady zgryzu u dzieci?

 

Zaniedbane wady zgryzu niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Trzeba przy tym pamiętać, że narząd żucia to nie tylko same zęby, ale i mięśnie, kości, nerwy, naczynia krwionośne i tkanki miękkie. Jego podstawowym zadaniem jest rozdrabnianie pokarmu i przygotowywanie go do procesu trawienia. Jednak zęby biorą udział również i w wielu innych procesach, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.

 

W przypadku dzieci nieleczone wady zgryzu mają bardzo poważne skutki. Przede wszystkim prowadzić mogą bowiem do uszkodzenia zębów stałych i ich szybkiego ścierania się. Czasem pojawia się problem z ich prawidłowych wyrastaniem. Niekiedy wady zgryzu nie pozwalają na właściwą higienę zębów, co sprawia, że są one narażone na rozwój próchnicy i chorób dziąseł. Dzieci, u których wady pozostają nieleczone pojawiają się bardzo często wady wymowy, a w przypadkach skrajnych kłopoty z żuciem i gryzieniem. W praktyce powoduje to nawet choroby układu pokarmowego.

 

Nieleczone wady zgryzu u osób dorosłych

 

Również i u osób dorosłych nieleczone wady zgryzu mają pewne następstwa, które często widać dopiero po wielu latach. Przykładowo nadmierne stłoczenie zębów nie pozwala na ich dokładne oczyszczanie, co sprzyja oczywiście rozwojowi próchnicy i prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego. Zęby, które są ułożone w sposób nieprawidłowy szybko się ścierają i kruszą. Co ciekawe, nadają twarzy starszego i bardziej poważnego wyglądu. Niekiedy powodują bóle żuchwy i skroni.

 

Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych nieleczone wady zgryzu są przyczyną wielu kompleksów. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i znacznie poprawia ogólną samoocenę. Na szczęście współczesna stomatologia i ortodoncja pozwala na skuteczne leczenie wad zgryzu nawet u osób starszych. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej wady są wykryte i poddawane leczeniu, tym szybciej i łatwiej można je usunąć.

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.