W jakim wieku najlepiej założyć aparat ortodontyczny?

19.02.2019

Wiele osób marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Dlatego dbając o swoje zęby warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolorystykę, ale i prawidłowy zgryz. Krzywe zęby w dużej mierze utrudniają dbanie o higienę w jamie ustnej i sprzyjają rozwojowi próchnicy.

 

W jakim wieku najlepiej założyć aparat ortodontyczny?

Już lekarz pediatra powinien ocenić prawidłowość zgryzu u dziecka, gdy to ma około 2 lat. W razie jakichkolwiek problemów należy oczywiście od razu skierować malucha na kolejne badania. Gdy żadnych wad zgryzu nie zaobserwowano, do ortodonty warto wybrać się po ukończeniu przez dziecko siódmego roku życia. Lekarz może wówczas obejrzeć jamę ustną malucha i podjąć ewentualną decyzję o dalszym leczeniu. Co ciekawe, w tym wieku rzadko stosuje się stałe aparaty ortodontyczne. Dzieci nie mają bowiem jeszcze większości zębów stałych. Te wyrzynają się nieco później.

 

Kolejne badanie powinno się odbyć, gdy dziecko ma 11-13 lat. Wówczas są już na ogół wszystkie zęby stałe. Jeśli lekarz stwierdzi wady zgryzu, konieczne jest wybranie odpowiedniego sposobu leczenia. Często stosuje się aparat ortodontyczny. Leczenie, które rozpoczyna się w tym wieku jest o wiele skuteczniejsze i krótsze niż w przypadku osób dorosłych.

 

Aparaty ortodontyczne ruchome i stałe

Aparaty ruchome stosuje się do leczenia wad zgryzu u dzieci. Noszone są najczęściej do 13. roku życia. Zakłada się je na całą noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Aparat tego rodzaju składa się z płytki akrylowej i elementów drucianych. Może obejmować tylko zęby górne lub dolne. Okres leczenia jest dość długi, ale aparat ruchomy można wyjmować, co pozwala na utrzymanie w jamie ustnej higieny.

 

Aparaty stałe stosuje się wówczas, gdy pacjent ma już wszystkie zęby stałe. Tego typu aparat składa się z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe oraz zameczków, które zakładane są na zęby wymagające korekty. Między zamkami i pierścieniami znajduje się drut wywierający stały nacisk na zęby. Aby zastosować aparat stały należy zmierzyć zęby i wycisnąć je w masie plastycznej. Posiadacze tego rodzaju aparatu muszą szczególną uwagę przyłożyć do higieny jamy ustnej.

 

Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno

Tak naprawdę aparat ortodontyczny zastosować można u osób w każdym wieku, również dorosłych. Problemy pojawić się mogą tylko w przypadku osób starszych, gdzie niekiedy konieczne okazuje się wyrwanie zęba czy wykonanie zabiegu chirurgicznego innego rodzaju. Leczenie ortodontyczne jednak zdecydowanie najlepiej jest rozpocząć u małych dzieci.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.